Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Asijský impuls obchodu

HN.IHNED.CZ  30. 11. 2004
Východoasijské země, které jsou členy sdružení svobodného obchodu Asean, podepsaly historickou obchodní dohodu s Čínou. Vznikne tak zóna volného obchodu, kterou bude obývat téměř čtvrtina světové populace.
Je to jistě podstatná a důležitá zpráva, ale analytici varují před tím, aby byla zveličována. Do roku 2010 mají být zrušeny tarify na zboží, ale bude zachováno "tisíce senzitivních titulů", které budou vlády i nadále chránit (cukr, železo, ocel, auta). Dohoda se nyní netýká ani služeb, ani odstraňování netarifních překážek obchodu (byrokratické vyhlášky, technické a hygienické normy apod.).
Podle pesimistů a skeptiků je dohoda málo ambiciózní, cíle jsou poměrně vzdálené. Optimisté zase budou mluvit o tom, že se může urychlit či aktualizovat a že se může stát základem obchodního bloku, který časem může zahrnout i Japonsko, Indii a Jižní Koreu.
Teoretici světového obchodu, kteří jsou zastánci ideálu svobodného obchodu, se dělí na dvě školy. Ta první říká: když vázne snižování bariér na globální úrovni, je třeba vítat vznik silných regionálních obchodních bloků. Ty se časem na globální úrovni stejně spojí. Druhý tábor tvrdí, že svět tří bloků (EU, Asie a NAFTA případně s jihoamerickým Mercosúrem) se nemusí stát mezistupněm celosvětového svobodného obchodu, ale počátkem vzniku tří neblaze soupeřících bloků, či dokonce pevností. Regionální dohody jsou dobré jen tehdy, když to také hoří pod globálním kotlem, na půdě WTO. Celosvětový svobodný obchod je ideál, který je stále třeba živit. Když plamínek zhasíná, je to signál, že svět začíná směřovat od svobodné spolupráce k rivalitě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.