Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Banka tlaku nepodlehla

HN.IHNED.CZ  27. 8. 2004

Česká národní banka zvýšila základní sazby o čtvrt procenta. Není to překvapivá zpráva. Přesně to trh očekával. Takže velká zpráva by byla, kdyby byl pohyb sazbami směrem nahoru prudší. To by se analytici museli podivovat, jaké že to má centrální banka k dispozici informace, že musela sáhnout k dramatičtějšímu kroku.
Zpráva nejvyššího stupně vážnosti by ovšem byla, kdyby ČNB sazbami nepohnula vůbec. To by se pak dalo vykládat nejrůznějšími způsoby. Třeba jako ústupek politickým tlakům. Ty se v poslední době vystupňovaly na dvou frontách. Ministr financí Sobotka, ministr průmyslu i nový místopředseda vlády Jahn opakovaně naléhali, aby banka sazby nezvyšovala. Premiér Gross se k těmto apelům ještě nepřipojil, a to přesto, že svou právnickou diplomovou práci před pár lety z valné části opsal z výroční zprávy ČNB.
Většina vlád na světě obvykle kritizuje zvyšování úroků. To je takový populistický folklór. Fakt, že se ČNB nezalekla Jahna se Sobotkou, ale nepřekvapí. Odborné argumenty (analýzy vývoje cen, růstu ekonomiky, globálních trendů, cen ropy a podobně) stojí přesvědčivě na straně banky a Jahn i Sobotka nejsou žádní zlí muži, ale krotcí hoši.
Další politický tlak přichází z Hradu. Profesor Klaus chce na začátku roku bankovní radu obměnit. Jenže prezident není předseda vlády a není jasné, proč by právě on měl mít zájem na nízkých sazbách. I kdyby současní členové bankovní rady náhodou chtěli, do Klausovy přízně už se nevetřou. A oni to naštěstí ani nemají zapotřebí. Většina si bez potíží sežene prestižní a dobře placenou práci.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.