Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Češi si na stavbu cyklostezek jen hrají

hn.ihned.cz  15. 7. 2004
Když to shrneme: cyklostezka v Dánsku, Berlíně či Rakousku je něco zcela jiného než u nás.

Odcházející vláda schválila program rozvoje cyklostezek. Kdyby to bylo myšleno vážně, pak je to jistě chvályhodné. Na kole jezdí v Česku dosud mnohem méně lidí než jinde v západní Evropě a ve městech tak kromě messengerů nečiní skoro nikdo. Naprostá většina lidí to považuje za příliš riskantní či dokonce sebevražednou aktivitu.
Pokud se ale budou cyklostezky nadále rozvíjet podobně jako dosud, není vůbec co slavit. Především by bylo třeba důsledně kontrolovat, za co se přesně desítky miliónů na cyklostezky utrácejí. Často se totiž pouze někam přišroubují žluté cedule, přestřihne se páska, na radnici či na kraji se udělá raut, pak dostanou něco výrobci map a pofidérní počítačové databáze.
První, co se následně rozkrade a zmizí, jsou značení, a to zpravidla na klíčových křižovatkách. Je důvodné se obávat, že milióny zmizí neznámo kam: skutečná "stavba" cyklostezky se totiž většinou koná málokdy.
Vezměme si Prahu: cyklostezka tu vede například přes Staroměstské náměstí, kde se na kole mezi hustým chaotickým davem turistů nikdy nedá projet. Cyklostezka vede Rytířskou ulicí, kde platí totéž. Z Vinohrad a Žižkova můžete do centrální Prahy projet pouze "úzkým hrdlem" podchodu pro pěší pod magistrálou, nad Národním muzeem.
Krom toho cyklostezky využívají existujících parků, kde ale kola mohou ohrožovat děti a méně pohyblivé lidi. Cyklostezky jsou značeny skrze Prokopské údolí a Tichou Šárku, tam ale byly asfaltové silnice vždycky. Cyklostezka označená v Praze jako číslo 1 vede v Libni a Vysočanech vedle koryta Rokytky, z poloviny příměstským smetištěm a bahnem, které nevyschne ani v největším vedru.
Na venkově to není o moc lepší. Například vyhlášené oblasti cykloturistiky (Šumava, Lednicko-Valticko, Česká Kanada) využívají ve velké míře bývalé vojenské asfaltové lesní a polní cesty (včetně tzv. signálek), na které od té doby, co je pohraniční stráž po pádu komunismu opustila, nikdo nesáhl. Takže opět jde pouze o značení, z větší části pak mizerné a chybějící.
A jak že to má být cyklostezka zpevněna? Je to bahno, jsou to šutry, případně asfalt a jaké kvality? V mnoha cyklistických areálech jsou navíc cyklostezky běžně přerušované a v některých oblastech (okolí Prahy, Mikulovsko) se turisté (často s malými dětmi) dostanou mezi auta, a to nejen na okresní silnice, ale dokonce i na státní.
Když to shrneme: cyklostezka v Dánsku, Berlíně či Rakousku je něco zcela jiného než u nás. Jízda na kole je po celé trase chráněna, existují přejezdy, podjezdy, můstky. Co my vlastně chceme? Chceme si zase počesku na něco jenom hrát a předstírat, že to děláme doopravdy?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.