Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Cesta k Telecomu volná

HN.IHNED.CZ  9. 12. 2004

Vláda včera upřesnila podmínky zrychleného tendru na prodej většinového balíku akcií Českého Telecomu: soutěž se nevztahuje pouze na strategické partnery, tedy zahraniční telekomunikační operátory. O Telecom se mohou ucházet i finanční investoři, ale jen když s operátory či strategickými partnery vytvoří konsorcium. V takovém konsorciu musí hrát operátor "významnou" úlohu, to znamená, že má být majitelem alespoň blokační menšiny. Vláda se tedy rozhodla podmínky soutěže významně uvolnit, a to o něco více, než se čekalo.
Jak si toto rozhodnutí vysvětlovat? Opravdových a seriózních strategických partnerů o sobě dává vědět zatím málo, rozhodně ne tolik, aby to slibovalo lítý cenový boj. Vláda se asi otevřením soutěže pokouší dále motivovat případné strategické zájemce, aby předložili dostatečně atraktivní nabídku. Jinak se může stát, že vyhraje kdokoli, prostě ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Jestli to hrozí doopravdy, je jiná věc, důležité ale je, aby to tak vypadalo.
Další podstatnou zprávou je, že vláda nechce zatěžovat privatizaci nějakými omezujícími podmínkami. Zájemci tedy nemusí třeba deklarovat, že ponechají Eurotel uvnitř Českého Telecomu.
Znamená to tedy, že se kyvadlo začíná skutečně posunovat ve prospěch prodeje většinového balíku, že varianta postupného prodeje přes kapitálové trhy poněkud ztrácí či prohrává? Nic takového. Známých strategických zájemců je v tuto chvíli ještě málo. France Télécom se dosud oficiálně nevyjádřil a včera vypustila agentura Reuters spekulaci o tom, že dánský operátor TDC možná nabídku ani nepodá.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.