Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

ČNB podle Klause

HN.IHNED.CZ  17. 8. 2004

Vůbec poprvé se prezident vyjádřil k obměně Bankovní rady ČNB, kterou sám provede na začátku příštího roku. Podle Václava Klause by měl práci dělat někdo "pragmatičtější a zkušenější", než je současné vedení. Jmenování šéfů centrální banky je vůbec nejsilnější pravomocí, kterou má prezident v oblasti hospodářské politiky. Je to také jeho nejautonomnější pravomoc, protože své rozhodnutí nemusí s nikým konzultovat. Senát tentokrát nestojí v cestě.
Soudě dle prezidentova výroku bude osud současné bankovní rady brzy zpečetěn. Ale to se dalo předpokládat. Hlavě státu bude asi stačit, že současní členové rady mají na svém jmenovacím dekretu podpis Václava Havla. Podle "píle", kterou Václav Klaus věnuje jmenování ústavních soudců, může také zůstat vedení České národní banky dlouho neobsazeno. Na druhou stranu je Klaus ekonomem a v ekonomické obci má známých dost. Již teď kolem něj řada nedočkavých zájemců jistě toká. Otázkou zůstane jejich morální a odborný profil.
ČNB ale není to, co bývala. Všechny velké banky jsou naštěstí pod kontrolou renomovaných zahraničních firem, na základě mezinárodních smluv jsme povinni přijmout euro (také naštěstí) a již brzy bude naše monetární politika de facto diktována zvenčí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.