Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Co se (ne)může vládě povést

hn.ihned.cz  24. 8. 2004

Splnění slibů z programového prohlášení Grossovy vlády bude záviset na tom, jakou pozici a sílu budou mít v kabinetu proreformní ekonomové, jako například Bohuslav Sobotka či Karel Kühnl.

V čem se v kapitole "hospodářská politika a veřejné finance" markantně liší programové prohlášení Grossovy vlády od ustavujícího dokumentu vlády Špidlovy? Kde je nejpronikavější a nejjasnější rozdíl? V akcentu na podnikání. Text se doslova hemží výrazy "podnikatelé" a "podnikání".
Všechny evropské vlády, ve kterých dominují sociální demokracie, jsou přirozeně více na straně zaměstnanců než na straně podnikání. Špidlova vláda to ale přehnala.
Nejenže na podnikatele zapomněla v programovém prohlášení, ale svou praktickou politikou proti sobě musela podnikatele a živnostníky až na naprosté výjimky popouzet. Neustále se vymýšlely nové a nové vyhlášky. Vynikala především bývalá ministryně zdravotnictví Součková, která by s klidem mohla aspirovat na olympijskou medaili v disciplíně "otravování živnostníků". Premiér Špidla se zase ani nepokusil oslovit lidi, kteří se o sebe a své rodiny starají sami (a kteří vytvářejí pracovní příležitosti pro ostatní), či projevit zájem o jejich starosti.
To, co platí pro levici a sociální demokracii vůbec, platí i naopak. Podnikatelé zpravidla sociální demokracii či levici nevolí. Jenže to neplatí černobíle. Ve vyspělém západním světě se levice i pravice perou hlavně o politický střed a mezi ten podnikatelé přirozeně patří.
Takže v novém programovém prohlášení najdeme hezky za sebou, že "vláda chce zlepšit právní prostředí pro podnikání a to zejména v oblasti úpadkového práva, pracovního práva a správy daní", že vláda chce "odstranit administrativní bariéry pro podnikání a zjednodušit komunikaci podnikatelské sféry se státními institucemi" a že vláda chce "realizovat systém podpory malého a středního podnikání". A ve výčtu slibované všemožné podpory podnikání bychom mohli pokračovat.
Další posun můžeme zaznamenat v tom, že vládu už v programovém prohlášení nezajímají pouze zahraniční investoři, ale také investoři a podnikatelé domácí. Místo stavby montážních hal, které vláda podporovala až dosud, mluví se o podpoře technologických center.
Jenže, jak to všechno dopadne v praxi? Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn si dal za úkol tři věci: zjednodušení registrace firem, vylepšení úpadkového práva a výrazné zjednodušení administrativy a byrokracie, která se týká daně z přidané hodnoty. I kdyby se mu nepovedlo nic jiného, pak by to znamenalo více, než dokázala celá Špidlova vláda za dva roky.
A jsme u toho nejdůležitějšího. Jedna věc je programové prohlášení, věc druhá bude schopnost vzájemné komunikace jednotlivých ministrů. Ve vládě je sice více ekonomů (zapomíná se například na Karla Kühnla, který je také ekonom), ale jak bude vzdělaný a neideologický Jahn schopen komunikace s protireformními ministry jako jsou Škromach, Paroubek nebo Emmerová? Neskončí to náhodou fiaskem?
Vláda je vázána mezinárodními smlouvami snižovat schodek státního rozpočtu. Takže to dělat musí. Pro splnění těchto mezinárodních smluv (ale i slibů z programovém prohlášení, které se týkají veřejných financí) bude ale klíčové posílení vlivu ministra Sobotky ve vládě i v ČSSD. Mimochodem: abychom mohli splnit konvergenční kritéria pro přijetí eura, bude třeba škrtat sociální výdaje daleko razantněji, než se praví v prohlášení. Pomůže v tom i příklad Německa, které bylo donedávna reformním opozdilcem Evropy, ale nyní se na cestu škrtů, šetření a zpružnění trhu práce přeci jen vydalo.
Nudná programová prohlášení nikdo nečte, kromě pár politiků a novinářů, kteří je číst musí. Aby vládní strany přestaly ztrácet voliče, musí být vidět výsledky v praxi. A na to je dost málo času. Všimněme si, že vláda chce podporovat podnikání, ale přitom zavádět otravné a drahé registrační pokladny!
Citelný pozitivní obrat v ekonomice přinese pouze vláda, která výrazně zjednoduší a omezí daně a byrokracii, reformuje penze a zdravotnictví, seškrtá sociální výdaje, zavede školné a liberalizuje nájemné. To ale tato vláda nebude.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.