Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

CzechTek a ochrana vlastnictví

hn.ihned.cz  13. 8. 2004  

Nejméně tři měsíce si má posedět ve vazbě údajný organizátor taneční party CzechTek. Zároveň chce státní zástupce v Tachově posadit do vazby i další organizátory technoparty. Celá kauza tedy nejenže nezůstala v mantinelech okurkové sezóny, ale nabírá na vážnosti a intenzitě.
Státní orgány i čeští pseudopravicoví komentátoři vyčítají organizátorům technoparty, že vnikli na cizí pozemek, a ten prý poničili. Obhájci pořádku, kteří se stylizují do role konzervativců, pak ještě navíc vyčítají státu, že nezasáhl včas či okamžitě, že vůbec nechal tanečníky na pole u Boněnova vniknout. Vycházejí z principu, že pilířem svobody je soukromé vlastnictví a nejzákladnější a vůbec jediná důležitá úloha státu - i kdyby nedělal vůbec nic jiného - spočívá v tom, že bude toto vlastnictví chránit.
Majetek ve formě pozemku, bytu či domu (nemovitost) nepředstavuje ale žádné cennější či "druhově vyšší" vlastnictví, než jsou třeba cenné papíry. Když se v Česku za bílého dne rozkrádalo vlastnictví všeho druhu, bylo to státu a politikům úplně jedno. Pseudopravicoví komentátoři souhlasně mručeli, nebo mlčeli. Pokud se stát vůbec někdy probudil, bylo to s křížkem po funuse.
Vezměme si například džungli, která u nás nastala po skončení kupónové privatizace. Vzpomeňme si na transformaci investičních fondů v holdingové společnosti. Tady hovoříme o ztracených stamiliardách korun. Stát tento majetek neochránil a ani neměl v úmyslu chránit. Byl za to někdo potrestán? Seděl někdo ve vazbě?
Majetek cizince na území republiky je stát povinen před odcizením chránit úplně stejně jako majetek vlastních občanů. Zavazují nás k tomu nejen obecná slušnost, ale i mezinárodní smlouvy. V případě televize Nova tak český stát, jak známo, nečinil, a razítko na to dala i mezinárodní arbitráž. Všichni jsme zaplatili deset miliard korun. Kdo byl potrestán?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.