Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Drnovice, Blšany a spol.

HN.IHNED.CZ  4. 6. 2004

Drnovice se vracejí do první ligy. Pro fanoušky vesnického klubu dobrá zpráva, pro ostatní špatná. Počet vesnických klubů v nejvyšší fotbalové soutěži by také mohl sloužit jako jeden z nástrojů, kterým se dají poměřovat korupce či rozšířenost praní špinavých peněz. Je to nepřímý důkaz toho, že naše společnost má k normalitě daleko. Naopak Blšany z ligy nevypadly a s návratem Drnovic se pomyslné kyvadlo zhouplo zpět směrem k "nenormalitě".
V normální zemi se nejrůznější Kotěhůlky a Ztracené Lhoty v nejvyšších soutěžích nevyskytují, v polích nestojí stadióny, není ve světě běžné, že tribuna je větší než celá vesnice i s transformátorem dohromady. Ani ve fotbale, ani v hokeji, ani jinde. Sport, který má přitahovat masy, se logicky soustřeďuje do velkých měst, kde je šance na maximum diváků. Nejde jenom o vstupné, ale i o sponzory, kteří přijdou, jen když chodí dostatek fanoušků. Zní to tak banálně, že to snad není třeba vysvětlovat ani dětem.
Český pseudoliberál se vzbouří. Co je komu do toho? Když má někdo milióny, proč by si nemohl třeba postavit stadión v rodné vsi? Jistě, může. Ale pointa této glosy je, že se to prostě v civilizovaném světě nedělá. Když mám peníze na stadión, tak ho postavím ve městě, aby mi alespoň trochu vydělával.
Bohatí lidé investují do návratných projektů, s každou korunou jsou opatrnější, patrně také proto jsou většinou bohatí. I v civilizovaném světě existují šejdíři, i tam se někdy perou špinavé peníze. Ale tamější defraudant také postaví svůj stadión ve městě. Přece na sebe nebude upozorňovat! Naši protřelí vykukové na sebe ještě upozorňují schválně. Myslí si asi, že jim nic nehrozí.
Není náhodou, že vznik obou vesnických prvoligových klubů má přímou souvislost se špatnými úvěry bank, které dnes splácí daňoví poplatníci. V jednom případě jde o Komerční banku, ve druhém o IPB.
Ještě jedna poznámka k fotbalu. V souvislosti s úplatkářskou aférou napsali někteří lidé (třeba právník Tomáš Sokol), že to je všechno soukromá věc fotbalového svazu a lidí, kteří na fotbal chodí.
Tak to přece není. Uplácení rozhodčích je podvod jako každý jiný. Je to jako prodávat zfalšované značkové zboží. Když se v televizi losuje loterie, je u toho dokonce notář! Proč to má být tedy u kopané "soukromá věc"? A za druhé: jaký je původ peněz poskytnutých jako úplatky? Byly přihlášeny účastníky transakce jako legální příjem?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.