Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Etický kodex a desatero

HN.IHNED.CZ  27. 8. 2004

Nápad vymýšlet etický kodex poslance se snad mohl zrodit jenom v Česku. V nejateističtější zemi v Evropě. A asi není náhoda, že s tímto nápadem přišel právě předseda sněmovny Lubomír Zaorálek, který se k ateismu hrdě hlásí.
Většina lidí jinde v Evropě ví už od dětství, co se má a nemá. Umí totiž odříkat desatero (podle nedávného průzkumu si průměrný český poslanec vzpomněl na dvě). V zemích, které za sebou nemají padesát let totalitního marasmu, se desaterem koneckonců snaží řídit i ateisté, socialisté a liberálové.
Poslanec se od normálních lidí nemá v ničem základním lišit. Má sice asistenta, kancelář, návštěvní hodiny, mačká hlasovací zařízení, ale jinak se má chovat slušně (to jest respektovat desatero) a respektovat zákony.
Z hlediska morálního dilematu je případ poslance Kořistky banální. Někdo mu nabízel špinavé peníze. Podpisovat příjmový doklad na deset miliónů asi neměl, že?
Co je na tomhle případu z etického hlediska složitého? Odmítnu, oznámím na policii. Tečka. Co řešit? Proč a k čemu nějaký kodex?
Věc má ještě jednu dimenzi. Zaorálek chce asi zvýšit prestiž sněmovny. To je ale přece z hlediska zájmu voliče nesmysl.
Ve sněmovně zasedají komunisté a ještě jiní "zlosyni" (posouzení je voličsky individuální). Je snad v něčím zájmu - kromě zájmu komunistů - aby se komunisté chovali vzorně, podle etického kodexu?
Já přece jako každý volič chci, aby se ti poslanci, které vůbec nemám rád, chovali jako drzé hádavé opice nebo líná a neschopná prasata. Například. Aby byli takoví, jací opravdu jsou. A aby to bylo vidět.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.