Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Gross, ústava, občanská nauka

HN.IHNED.CZ  19. 11. 2004  

V souvislosti se svým nápadem zrušit Senát zafilozofoval v televizi náš pan premiér na téma, že konstrukce našeho ústavního systému je prý příliš složitá, lidé jí prý nerozumí, a proto prý nechodí k volbám. A kdo jim to vysvětloval? Kdo z politiků klade důraz na to, že samým základem našeho politického systému je rozdělení a vyvažování mocí? Kdo z politiků voličům vykládá konstrukci naší ústavy? Kdo jim řekl, že základem našeho systému je zdvojený trojúhelník, zdvojení všech mocí?
Máme prezidenta i premiéra, sněmovnu i Senát, Nejvyšší soud i Ústavní soud. Kdo z politiků voličům řekl, že nechceme vládu rozverných politiků, ale vládu neosobního právního řádu? Kdo přesvědčoval o kontrolní úloze Senátu a o významu schvalování nominací na ústavní soudce Senátem?
Billboardy ČSSD mluvily o tom, že za nás se "budete mít dobře". I kdyby to byla pravda, nebo to bylo možné (což není) - je snad "mít se dobře" nějaká hodnota, o kterou v životě a společnosti jde? Kdyby se místo "mít se dobře" vysvětloval voličům do Senátu jeho smysl, možná by nějací přišli.
V den amerických prezidentských voleb se v pražské rezidenci velvyslance USA v Dejvicích konala party. V jedné místnosti běžela na velké obrazovce kazeta, určená pro střední a základní školy, která polopatickým způsobem vysvětlovala americkou ústavu, jednotlivé pilíře moci a jejich vzájemný vztah. Školáci na návštěvě u Nejvyššího soudu, v Kongresu. Příklady nejdůležitějších historických sporů mezi jednotlivými pilíři moci. Zdalipak se taková kazeta promítá ve školách také u nás?
Občanská nauka byla za komunismu pěkný "opruz". Učilo se to odpoledne s brannou výchovou. Byla snad občanská nauka v éře demokracie kvalitativně povýšena? Učí se to dneska inteligentně a seriózně? Kdepak. A také podle toho to s námi vypadá. Koneckonců, zeptejte se doma svých dětí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.