Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Grossova osudová chyba

HN.IHNED.CZ  29. 9. 2004

Skokové zvýšení platů policistů, hasičů a pracovníků vězeňské služby je jednou z největších chyb, které se dopustil Stanislav Gross jako politik. To, co prosadil jako ministr vnitra, ho bude mrzet coby předsedu vlády. Premiér si už nevystačí jako bojovník za parciální zájem policie. Nese zodpovědnost za ekonomický a sociální vývoj země.
Je málo věcí, které ekonomická teorie umí bezpečně předpovědět. Šíření mzdové nákazy ale mezi to málo patří. Nic proti normálnímu postupnému zvyšování platů policistů a hasičů. Jenže ministr vnitra Gross prosadil zákon, kterým se platy policistů průměrně zvýší o osm tisíc měsíčně. Bylo tedy otázkou času, kdy praští do stolu i ostatní. A to se už děje. Do stolu začínají bouchat i další státní zaměstnanci, o stávce uvažují lékaři a v rámci tripartity začínají tlačit na prudký mzdový nárůst i pracovníci v soukromé sféře.
Když vláda nepovolí, ztratí zbytky voličské podpory ve státní sféře, protože přilepšení jen pro policisty a v menší míře pro učitele nejde ostatním rozumně vysvětlit. Pokud uspějí odbory s tlakem na mzdy v soukromé sféře, bude to znamenat propouštění a nárůst nezaměstnanosti, může to odradit investory. Chce toto Gross jako premiér?
Zní to možná jako stranická propaganda, ale Miroslav Kalousek činí správně, když chce skokový nárůst platů policistů rozložit v čase. A boj lidovců s ČSSD může přinést ovoce všem poplatníkům v tom, že vláda zřejmě odebere miliardy na přesun nádraží v Brně. Na zcela nesmyslnou akci, kterou podporuje ministr dopravy Šimonovský.
Ještě připomeňme, že "osudné" zvýšení platů policistů prosadil v parlamentu Gross napříč spektrem za podpory poslanců ODS v čele se stínovým ministrem vnitra Langrem. Můžeme pouze spekulovat, o co šlo Langrovi...
Stejně jako v soukromé sféře, tak i v té státní se mají mzdy řídit nabídkou a poptávkou. Opouští schopní policisté houfně policii? Má policie nedostatek adeptů? Zvýšit platy. Děje se opak? Je zájemců o práci přebytek? Platy nechat. Toto snad chápe malé dítě. Proč to nechápe premiér?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.