Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Haló! Tady Swisscom

hn.ihned.cz  23. 11. 2004
Kdyby vláda přeci jen dala přednost strategickému partnerovi, měla by nechat otevřená vrátka i pro prodej přes kapitálový trh.

Švýcarská telekomunikační firma Swisscom oficiálně deklarovala zájem získat většinový balík akcií Českého Telecomu. To, o čem se minulý týden v kuloárech vlády jenom šuškalo, se stalo potvrzenou skutečností. Motivem rozhodnutí Švýcarů bylo blížící se rozhodnutí vlády.
Reálně hrozilo, že ministři by mohli brzy rozhodnout prodat Telecom přes kapitálový trh. Takzvaným strategickým partnerům by pak pochopitelně zbyly jenom oči pro pláč.
Druhým důvodem je fakt, že Swisscom právě neuspěl ve snaze získat pod kontrolu Telekom Austria. Má tedy volné prostředky a chuť expandovat. Mimochodem: právě původní objekt zájmu švýcarského operátora, tedy Telekom Austria, také minulý týden projevil zájem o Český Telecom.
Až dosud se zdálo, že většina ministrů dává přednost prodeji akcií přes kapitálové trhy (ministr informatiky Vladimír Mlynář se s podporou prodeje jednomu zájemci jevil skoro jako kůl v plotě). Důvodů bylo více, ale hlavní byl patrně ten, že prodej přes burzy může být rychlejší. Ministři by dostali peníze za prodej Českého Telecomu s velkou pravděpodobností již v polovině příštího roku a mohli by je použít.
Zájem Swisscomu vrací metodu prodeje většinového balíku jednomu strategickému partnerovi se vší vážností zpátky do hry. A podle našich informací začínají někteří důležití ministři, kteří až dosud jednoznačně podporovali prodej přes burzu, měnit názor.
Swisscom je kapitálově silná firma, která si nemusí na nákup půjčovat. A je pravděpodobné, že bude chtít dlouhodobě ponechat mobilního operátora Eurotel uvnitř entity jménem Český Telecom. Všechny ostatní metody privatizace toto dosud nezaručovaly.
Nic ale není bez rizika. Vládě velice záleží na tom, aby se jí tato privatizace podařila. Je to věc politické prestiže. Jakmile se ale začne vyjednávat exkluzivně s jedním partnerem, může se jednání protahovat a prodávající se snadno může stát "rukojmím" kupujícího. Ten si může klást nejrůznější podmínky a tlačit na snižování ceny.
S blížícími se volbami může pak vláda pořád víc vypadat jako někdo, kdo prodat prostě musí, zatímco případný partner se bude pořád víc tvářit jako někdo, kdo koupit pouze může, ale nemusí.
Kdyby se vláda přece jen rozhodla zkusit dát přednost strategickému partnerovi, měla by si do poslední chvíle nechat otevřená vrátka také pro prodej přes kapitálový trh - pro případ, že by se zájemce pokoušel snižovat cenu, kdyby si kladl neúnosné podmínky, kdyby bezdůvodně protahoval jednání. Příprava prodeje přes kapitálové trhy může pak být realizována kdykoli během tří měsíců.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.