Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Hledá se právník pro Ukrajince

HN.IHNED.CZ  23. 1. 2004

Levná pracovní síla z Východu u nás není vítána. A hlavně, nedej bože, když je tu ilegálně! Alespoň to jednoznačně vyplývá z reportáží, které nám co chvíli servíruje televizní zpravodajství, naposledy v úterý večer to veřejnoprávní.
Zpráva o nelegální migraci říká: Stáváme se místo průchozí země zemí cílovou. Střih - komentář policisty: Zajištěné nelegální pracovníky - především Ukrajince - posíláme domů jako nežádoucí osoby, ale bohužel se k nám místo nich hned vracejí jiní. Další střih - policistka odbornice: Žádná čísla o počtu vyhoštěných neřekneme, nelegální migrace může totiž vyvolat xenofobii mezi obyvatelstvem.
Jako kdyby v televizi a v policii nevěděli, že nelegální migrace je mince o dvou stranách: neexistuje jenom nabídka pracovní síly, ale také poptávka po ní. Co je dřív? Věčná otázka. Slepice nebo vejce?
Přicházejí k nám - slovy policistů bohužel - ukrajinští zedníci. Ale přicházejí přece proto, že my, Češi, jim tu nelegální práci nabízíme. Koneckonců tisíce Čechů dělají v USA bez povolení to samé co Ukrajinci u nás. Uklízejí podlahy a záchody ve Wal-Martu, opravují auta, hlídají děti, venčí lidem psy, sklízejí kukuřici nebo chilli papričky.
Slavný americký právník nabízí Čechům žaloby na firmu Wal-Mart, kde se s nimi prý špatně zacházelo. Nějaký právník by také mohl nabídnout tisícům vyhoštěných Ukrajinců hromadnou žalobu proti českým stavebním firmám.
Vždyť Ukrajinci u nás často pracují v mizerných podmínkách (nedbá se na bezpečnost práce), bydlí ve sklepech, špinavých ubytovnách či v různých kozích chlívcích. A je zcela běžné, že když mají dostat zaplaceno, práskne je někdo na policii a šup s nimi domů. Bez výplaty.
Slavný americký právník se zneužitých a okradených Ukrajinců neujme - Čechy přeci jen platil Wal-Mart v dolarech, ale na Ukrajincích si nikdo nic nevezme. Mohl by se ale v této věci zkusit proslavit třeba nějaký ambiciózní mladý český právník. Toho amerického to také napadlo, když viděl v televizi šoty ze zátahu tamější cizinecké policie na Čechy a Poláky ve Wal-Martu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.