Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

I kdyby byl prezidentem Michael Moore

HN.IHNED.CZ  3. 9. 2004

Amerika prožívá jednoznačně nejvypjatější období volební kampaně. Společnost se zdá být rozdělenější než kdykoli za poměrně dlouhou dobu. Mnozí aktivisté blízcí Demokratické straně například tvrdí, že nadcházející volby jsou ty nejdůležitější od pádu komunismu, že předurčí 21. století. A totéž včera prohlásil viceprezident Dick Cheney.
Podíváme-li se ale na oba kandidáty, George Bushe i Johna Kerryho, bez emocí, pak není zřejmé, co že to vlastně americkou společnost tak nesmiřitelně rozděluje. Američané rádi používají výraz "issues" (to podstatné, o co jde). A právě když se podíváme na ona "issues", pak k sobě mají oba rivalové blíž, než by se na první pohled mohlo zdát.
Tak za prvé jsou Spojené státy ve válce s terorismem a není ani trochu možné, aby z ní nový prezident vycouval a začal kázat nenásilí jako dalajláma. Jediný prezidentský kandidát, který by okamžitě stáhl vojska z Iráku, je nezávislý "ekologický" kandidát Ralph Nader. Kerry si je dobře vědom, že Amerika musí nadále zůstat zodpovědná za transformaci Iráku.
Každý americký prezident se nutně potřebuje alespoň snažit o stabilitu na Blízkém východě, když kvůli ničemu jinému, tak kvůli ropě. Snížit americkou závislost na blízkovýchodní ropě je úkol na desetiletí. Razantní proměnou neprojde ani americká politika vůči Izraeli. Pustí se snad Kerry do ostré kritiky premiéra Sharona? To sotva. Pro islámské teroristy zůstanou Izrael i USA cílem číslo jedna, i kdyby se stal americkým prezidentem režisér Michael Moore.
Bush znechutil spoustu amerických liberálů tím, že chce prosadit ústavní dodatek o zákazu homosexuálních sňatků. Jenomže ani tady se Bush od Kerryho překvapivě příliš neliší. Kerry sice nechce tento zákaz v ústavě, ale pro legalizaci tohoto druhu sňatků není ani náhodou.
Bushovi bylo vyčítáno, že nepodepsal Kjótský protokol. Jenže to je pouze další povrchní klišé. Kerry ho také nepodepíše a hlavně ho nikdy neschválí americký Kongres. Prakticky není možné najít kongresmana nebo senátora, který by o podpisu protokolu uvažoval.
Ideové a ideologické rozdíly mezi kandidáty Bushem a Al Gorem před volbami v roce 2000 byly daleko a výrazně propastnější. Mimo jiné proto, že bývalý viceprezident patřil do tábora lidí s poměrně vyhroceným názorem na ekologickou problematiku.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.