Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Ideál malé vlády skomírá

HN.IHNED.CZ  13. 10. 2004
Co je nejdůležitějšího na nadcházejícím klání, které rozhoduje o příštím prezidentovi Spojených států? Je to Irák? Jsou to otázky politické kultury? Jsou to hodnoty? Nebo jde snad o to, že osmdesát miliónů tzv. baby boomers odchází do důchodu? Jde o to, že příští prezident s velkou pravděpodobností obmění významnou část Nejvyššího soudu?
Všechna tato témata jsou podstatná, ale každého liberála musí zaujmout (a hlavně zabolet), že liberální koncept a ideál tzv. malé vlády je zřejmě na dlouho politicky mrtev. Oba soupeři, jak "levicový" John Kerry, tak "pravicový" Bush chtějí a potřebují velký a silný stát s podstatnými přerozdělovacími a regulačními funkcemi.
Bývalo to všechno jinak. Od konce 70. let až donedávna platil v Americe a Británii (a později i jinde v Evropě a ve světě) následující koncept. Socialistická ideologie s vysokými daněmi, vysokým přerozdělováním, protekcionismem, zestátňováním a všudypřítomnou a přílišnou regulací v praxi zkrachovala. Způsobila hospodářskou krizi, inflace, vysokou nezaměstnanost. Nové hlavy dominujících pravicových stran se měly vůči čemu vymezovat a začaly v praxi prosazovat ideál malého státu. Ideologie Ronalda Reagana i Margaret Thatcherové stála na nižších a jednodušších daních, na malém přerozdělování, na omezování státních výdajů, na deregulaci.
Reagan i Thatcherová nevařili z vody. Podle zákona akce a reakce bylo předepsání liberální diety logickou reakcí na zbankrotovanou ideologii socialismu a státu, který se o všechny hezky postará a za všechny všechno vyřeší a rozhodne. Hlavně byli ale oba obklopeni týmy poradců, ekonomů, politiků, novinářů, akademiků, idealistů, kteří ekonomickoliberální koncept psali a vytvářeli.
USA jsou nejmocnější zemí a Británie je dosud kolébkou mnohých konceptů a nápadů. Nepřekvapí tedy, že tuto koncepci (toto chápání politického sporu) převzal na dlouhou dobu zbytek světa, včetně postkomunistických zemí, pochopitelně. Pravice rovná se malý stát, svobody, individuální zodpovědnost. Levice rovná se stát, který se o všechny postará.
V praxi bylo mnohdy všechno jinak. Reaganovi se stát příliš zmenšovat nedařilo, Thatcherová byla o něco úspěšnější. Přesto zůstal ještě celá 90. léta minulého století spor malý versus velký stát zachován alespoň v ideologii a rétorice. Tento spor se značně ztlumil už v prezidentských volbách v roce 2000, nyní se bohužel zastírá úplně.
Není to levice, kdo se změnil. Levice je dnes možná rozumnější, modernější a fiskálně konzervativnější, ale je to hlavně pravice, kdo se mění. Ještě v polovině 90. let ideologicky vévodil americkým republikánům Newt Gingrich, který chtěl očistit vládu od zbytečných výdajových programů, vymést z Washingtonu lobbisty, parazity a desetitisíce zbytečných byrokratů. Podařilo se mu ušetřit pár miliónů dolarů, lobbisty nevymetl a jako politik skončil záhy "na smetišti dějin".
Jak si dnes stojí Bush? Jako prezident nevetoval jediný výdajový program, jakkoli by prospíval pouze nějaké lobby. Jeho volební program slibuje další a další výdaje. Celkové federální diskreční výdaje (kromě sociálních dávek předepsaných zákonem) vzrostly za jeho vlády z 6,3 na osm procent HDP. Rozšíří se nákladný program Medicare (léky pro důchodce) nejvíce od 60. let, o stovky miliard dolarů. Bush není vášnivý proponent ideálu svobodného obchodu (protekcionistou ale také není), rád straní především velkému byznysu v oblasti těžby surovin. Bush rozhodně "nestraší" Američany malým státem a jeho partaj mu to schvaluje. Devadesát procent členů republikánské strany jeho politiku podporuje.
Říká se, že ve státech střední Evropy žije tak pět procent liberálů. Nyní to vypadá, že ani v dnešních Spojených státech jich o moc víc není. Koncepce malého státu se vrací z pódia velké a vlivné politiky zpět mezi hrstku intelektuálů, idealistů a malých think-tanků, které si moc ještě nekoupila. A vliv na světovou politiku? Je jistě něco jiného, když vlajkou malé vlády mává nejmocnější stát světa, než když s ní mává malé Estonsko, Nový Zéland či slovenská vláda.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.