Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

John Peel - muž věrný obskurnímu

hn.ihned.cz  12. 11. 2004
Peel byl hlavně hledač neznámého, stovek a tisíců hudebních skupin, které neznámé byly a neznámé pak i zůstaly.
 
Je to čtrnáct dní, co přišla z Peru zpráva, že kdesi v horách dostal infarkt John Peel. Bylo mu 65 let. Hned mne napadlo, že to bylo snad jenom pár dní, co jsem na BBC World Service naposledy poslouchal tu jeho půlhodinku. V hlavě mi dokola rezonovala znělka. Jako bych měl na uších walkmana. Pak se jako kaleidoskop těch čtrnácti let oživily všechny ty obskurní zvuky a kompozice. Zůstane ve mně díra.
Před rokem 1989 jsme mohli o Johnu Peelovi jenom číst či slyšet. Tedy pokud člověk nebyl jakýsi radioamatér. Brzy po revoluci tu začala vysílat BBC na 101,1 a tuhle legendu si u nás mohl týden co týden naladit každý.
O Peelovi se teď píše, koho všeho slavného objevil: Bowieho, Sex Pistols, Bolanda a T-rex, snad i Hendrixe. Slavných kytarovek bezpočet. Taky se dozvíme, že Peel začínal jako pirátský DJ, když se do Anglie v 60. letech vysílalo z lodí, a že se stal jediným DJem světa, co dostal od britské královny Řád impéria.
Peel byl ale hlavně hledač neznámého, stovek a tisíců skupin, které neznámé byly a neznámé pak i zůstaly. Musely mít ale odvahu být divné. Peela nikdy nezmohla pýcha a sláva, dokázal do konce života s chutí a zájmem třídit stovky nahrávek, které mu bez oddechu posílalo "spiknutí obskurních umělců zeměkoule".
Peel nezůstal - jako většina lidí - věrný jenom tomu, co se poslouchalo, když on byl mladý. V jeho pořadu zabušilo třeba nejprogresivnější techno a vzápětí zahrál nějaké špinavé blues z padesátých let. A za všechno vzpomínám třeba na ukrajinskou kapelu, která hrála na balalajky a zpívala rusky velvety. Zajímaly ho odvaha, experiment, bourání zdí, pokusy, kombinace, hledání a všechno divné. Nesnášel komerci a módní trendy - to je snad jasné - ale hlavně mu byla proti srsti jakákoli líbivost. Z rádia BBC, které obtékalo zeměkouli, se pravidelně linuly takové zvuky a údery, že všem spořádaným občanům světa musely vstávat vlasy hrůzou na hlavě. A za tím, co se hrálo, byly vždycky cítit jeho energie a charisma.
Peel byl antipod sterilního světa hnusné vlezlosti, recyklovaných superstar a playlistů. Ukázal, že integrita a nezávislost se dají udržet. Pevnost ale osvědčila i BBC. Stížností na jeho pořad muselo být za ta léta tisíce. A to je také tak trochu chvála "dobré" veřejnoprávnosti.

Snímek / ČTK, AP: Kultovní moderátor a DJ britského BBC Radio 1 John Peel
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.