Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Když chybějí osobnosti

HN.IHNED.CZ  8. 11. 2004

Senát má sestávat ze silných a zkušených osobností. Tahle "havlovská" myšlenka je správná a její platnost byla znovu prokázána. Úspěch Karla Schwarzenberga a Jaromíra Štětiny v prvním kole voleb je důkazem, že silné osobnosti mají u nás šanci, když seberou chuť a vůli, když si to "odšlapou" a odpracují.
Naopak ČSSD propadla v Senátu ještě více než v krajích. Do druhého kola se dostala jenom ve třech senátních obvodech.
Tyto volby nebyly "referendem" nad politikou vlády či vyústěním kauzy Kořistka, odposlechů a podobně. To vše sice bylo také ve hře, ale především - ČSSD je strana, které prostě osobnosti scházejí. Horko těžko schrastí rozlišitelné lidi do dolní sněmovny.
Persony chybějí všem stranám, ale bezbarvá ČSSD je na tom nejhůř. A už dlouho. Postavení sociální demokracie je v Senátu slabé už od jeho vzniku. Místa na kandidátkách se v ČSSD rozdávají jako prebendy zasloužilým straníkům a bezvýrazným bakelitovým typům. Úspěch ODS proto nesouvisí jen s tím, že je v opozici. Tato strana má dlouhodobě o něco víc výraznějších primátorů, hejtmanů a dalších lidí z regionů, které už si voliči pamatují.
Nákladná kampaň ČSSD byla hloupá. Pokud jsem například volič, který se opravdu bojí privatizace nemocnic, pak budu raději volit "spolehlivější" komunisty, kteří mi zařídí znárodnění všeho a rovnou na věčné časy. A tak si ministryně Emmerová svůj senátní debakl zasloužila. Vždyť vystupovala jak šéfka kádrového oddělení někdy před dvaceti lety. Proč se ČSSD alespoň nepokusí být moderní proevropskou stranou?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.