Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Koalice bez ambicí

HN.IHNED.CZ  21. 12. 2004

Za polovinou volebního cyklu toho politici nikde na světě mnoho nepředvedou. Věci pro společnost dlouhodobě prospěšné v krátkodobém horizontu zpravidla zabolí nebo zabolí aspoň nějakou tu voličskou skupinu. Pokud se tedy politikům někdy něco podaří, pak je to většinou hned poté, co se dostanou k moci. Česká vláda je už nejen za polovinou volebního cyklu, blíží se k poslední třetině. Moc toho nepředvedla v první polovině volebního období a ještě méně toho asi předvede v té druhé. Podle toho také vypadají včera dohodnuté "koaliční priority".
Jde o cíle bez ambicí, šéfové koaličních stran přišli pouze s jakýmsi minimem, které je možné splnit velmi snadno. Vezměme si například zlepšení fungování soudnictví, které prezentoval ministr Němec. Je jasné, že se za rok soudnictví přece jen trochu zlepší. Vždyť logicky zvyšuje výkonnost každý rok. Soudci sbírají zkušenosti, učí se práci a každým rokem část těch nejmizernějších komunistických soudců odchází do důchodu. Takže je to asi jako slíbit, že během příštího roku občas zaprší.
Podobně je to s důchodovou reformou. Slib dohodnout se alespoň uvnitř koalice je také bez ambicí. Proč by se nemohli dohodnout? Vždyť je to přece koalice. Vznikla a podle všeho pilně pracuje expertní odborná skupina, která důchodovou reformu propočítává, ale proč by už dnes nemohla vláda přijít se základními principy reformy, se kterými půjde do jednání s opozicí?
Nic jsme se nedozvěděli ani o reformě zdravotnictví, podnikových rejstříků či bankrotového zákona, které se asi podaří brzy schválit. Koalice se ani není schopna pochlubit tím, co se jí snad - ve spolupráci s opozicí - daří prosadit.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.