Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Kolik měsíců má rok?

HN.IHNED.CZ  2. 4. 2004
Pro obyčejného člověka je měsíců v roce dvanáct, ale pro většinu státních zaměstnanců čtrnáct. Vůbec nejhorší je, že většina z nás se s tím už tak nějak smířila a považuje věčné diskuse o třináctých a čtrnáctých platech za jakýsi stravitelný refrén naší politiky, za samozřejmost. Jako ovce pak diskutujeme jenom o technických aspektech celé věci: jak vysoký má, nebo nemá být ten čtrnáctý plat?
S maximem námahy a sebezapření lze snad ještě pochopit "instituci" třináctého platu. Zaměstnanci dostanou na Vánoce jakousi prémii - aby bylo na dárky. Jenže, je to prémie, nebo nárok?
Od toho přece existují výkonnostní bonifikace a prémie, že se nedávají všem. Mají o nich rozhodovat nadřízení podle toho, jak jsou spokojeni s pracovními výsledky zaměstnance. Prémie, která se platí všem, všude a za všech okolností, není přeci žádná prémie, ale jakýsi nesmyslný nárok.
Argument, že v Německu také mají třinácté nebo čtrnácté platy, neobstojí.
Zaprvé: ne všechno, co mají v Německu, se vyplatí kopírovat. Naopak. Co se hospodářské politiky týče, není Německo příkladem vhodným následování. Skutečnost, že se výše mezd v Německu sjednává s odboráři skrze celá odvětví, je ekonomy všeobecně kritizována. Navíc Německo tento systém pomalu, ale jistě opouští. Tamější odbory ve světle vysoké nezaměstnanosti a slabého růstu oslabují.
Zadruhé: fakt, že se v Německu bere navíc před letní dovolenou (Urlaubesgeld) a Vánoci (Weinachtsgeld), neznamená, že to je třináctý a čtrnáctý plat. Zkusme tomu u nás alespoň takto hloupě neříkat.
Bylo by chvályhodné, kdyby velké politické téma o třináctých a čtrnáctých platech u nás konečně přerostlo také v diskusi o smyslu tabulkových mezd. Proč by ve státní sféře nemohlo platit to, co platí ve sféře soukromé? Každý ředitel školy nebo nemocnice by měl být koneckonců ředitelem také kvůli tomu, aby mohl hodnotit svoje podřízené pomocí finančních instrumentů.
Odboráři budou mít jistě vždy právo diskutovat o tom, zda je základní roční nebo měsíční plat učitele nebo úředníka vysoký či nízký. Lze jistě souhlasit s tím, že platy ve školství jsou nízké (zároveň je ale zřejmé, že učitelů a škol je příliš). Státních úředníků je také příliš, ale platy mají docela slušné.
To je další kapitola: neházejme státní zaměstnance do jednoho pytle.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.