Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Kritika pantáty nerozhází

HN.IHNED.CZ  22. 6. 2004

Evropská komise sepsala důraznou kritiku české roz-počtové politiky. Není spokojena s tím, že podmínky Paktu stability si česká vláda vytyčila splnit až v roce 2008. Naplánované tempo snižování státního dluhu a každoročních rozpočtových schodků je podle ní laxní a navíc skutečné tempo nápravy ještě pomalejší než to, které jsme předložili oficiálně na papíře. Budeme-li jím pokračovat, nesplníme kritéria pro společnou evropskou měnu nikdy. Například jsme slíbili, že podíl mandatorních výdajů (předepsaných zákonem, většinou sociálních) na celkových výdajích rozpočtu bude klesat, jenže se to nedaří.
Evropská komise neříká nic jiného než to, na co nás každoročně upozorňují mezinárodní instituce jako OECD, Světová banka, Mezinárodní měnový fond a koneckonců každý rozumný ekonom. Je otázka, jestli naši političtí předáci hodlají poslední kritiku ignorovat ještě o něco více nebo spíše méně, než jsme dosud byli zvyklí. Dosud to vždycky bylo, jako kdyby tloukl hluchý do vrat.
Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se našim pantátům nějak rozsvítilo v hlavě právě po vyslechnutí zbrusu nové kritiky. Euro sice přijmout musíme, jenže úmluvy neříkají kdy. Žádné sankce a pokuty nám nehrozí, protože nejsme členy eurozóny. Takže zbývá jenom politický tlak ze strany států, které úmluvy dodržují, a opakovaný "úřední" tlak komise. A nejsme sami, kdo takto zlobí. Potíže má samotné jádro unie: Německo a Francie.
Povinnost (závazek) přijetí eura je příliš utilitární důvod pro razantnější reformy a šetření. Nejlépe by bylo, kdybychom se k reformám odhodlali proto, že nám dojde, že je potřebujeme. Bohužel volební cyklus je v druhé polovině a s nějakým novým reformním elánem nelze počítat. Vznikne-li menšinová vláda s podporou komunistů, bude to ještě horší. Potřebujeme si opravdu nabít ústa?
Převezme-li vládu euroskeptická ODS, můžeme počítat s tím, že nás před diktátem z Bruselu bude bránit. Mnohá reformní řešení ODS se zdají být radikální, jenže strana je bude muset prosazovat v koalici. A když byla ODS u moci, byla tu obvykle propast mezi velkohubými řečmi a praxí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.