Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Který koaliční kočkopes je normální

HN.IHNED.CZ  12. 11. 2004  
Často můžeme od novinářů i politiků slyšet toto klišé: současná vládní koalice je nesmyslná, nelogická, kočkopsí, nepřirozená, umělá. Jeden příklad za všechny. V úterních Lidových novinách píše Pavel Máša v souvislosti s vytvářením koalic v krajích: "Ačkoli budou (lidovci) jen menšími bratry ODS, Kalousek je spokojen, že již není pomahačem při budování "umělých většin". Pokud by to ale myslel vážně, musel by opustit tu nejumělejší z nich, tedy vládní koalici."
Všude, kde existuje více stran (zpravidla jako důsledek poměrného volebního systému), se tvoří koalice především na pomyslné ideologické ose. Na levém konci je extrémní levice, na druhém extrémní pravice. Mezi tím je levice, levý střed, střed, pravý střed, pravice.
Tvůrci každé koalice si kladou za cíl vytvořit vládní většinu, jinak se vládne špatně. Z hlediska ideologie by bylo možné považovat za "umělou" koalici, která při hledání většiny přeskočí záměrně jeden článek osy, tedy například nějakou stranu na pravém středu.
Při zrodu současné koalice se nic takového nestalo: Unie svobody je pravý střed, lidovci jsou širší středová strana (když vládnou lidovci s ODS, chovají se jako levý střed, když s ČSSD, vypadá to, že jsou pravý střed). ČSSD je levice. ODS, která stojí mimo koalici, představuje pravici. Podobně jako teď u nás se za poslední desítky let běžně vytvářely koalice například v Dánsku, Nizozemsku i jinde.
Jaká sestava by byla méně umělá či přirozenější? Vládnutí s komunisty? Opoziční smlouva? Velká koalice ČSSD-ODS? Duhová koalice? Menšinová vláda?
Ze všech těchto variant je ta současná prostě nejpřirozenější. Těm, kteří jí označují za "umělou", asi vadí, že US-DEU dnes nemá skoro žádnou podporu. Možná mají vládu za hroznou, nemají rádi Grosse, by raději ODS a podobně. Na takové názory má každý svaté právo, ale to je prostě jiné téma.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.