Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Letadlo se posílat nemělo

HN.IHNED.CZ  20. 4. 2004

Kterého náměsíčného úředníka či politika napadlo posílat pro tři propuštěné novináře do Iráku zvláštní letadlo? Jednala o tom vláda? Kdo jí to navrhl a proč? Úředníci a politici by měli uhradit výlet challengera srážkami ze svých příjmů. Dohromady to prý totiž dá čtvrt miliónu korun. Byl tu názorně předveden pseudovlastenecký populismus na účet daňového poplatníka.
Novináři byli pár dní na titulních stranách všech deníků a na začátku televizního zpravodajství. Logika je tedy tato: někdo je známý z televize, lidé mu fandí, tak jim uděláme radost. Přitom před příletem speciálu strávili novináři už celý den v bezpečí české ambasády v Bagdádu. Do Evropy se mohli dostat například americkým vojenským letadlem nebo nějakou linkou z okolních zemí. Doprava mezi iráckou metropolí a americkými základnami v sousedním Německu je jistě čilá.
Česká televize ani sami novináři challenger nežádali, ale přesto ho dostali. To ale neznamená, že jsou na celé situaci bez viny. První povinností válečného novináře je počínat si tak, aby neudělal zprávu sám ze sebe. Zdařil se pravý opak. Za druhé: jaká je vlastně "přidaná hodnota" české televizní mise?
Novináři bydlí ve stejném hotelu jako stovky jiných zahraničních žurnalistů a jezdí se stejnými taxikáři na ta samá místa. Jediný rozdíl je, že ti naši mluví česky. Zpravodajství (a lepší) je možné převzít odjinud. Přidaná hodnota práce českých novinářů by se poznala pouze podle toho, kdyby dokázali svou práci významně prodat ještě někam jinam do světa.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.