Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Mnoho povyku pro nic

HN.IHNED.CZ  29. 4. 2004

Za to, že jsou majetková přiznání tolik vyhrocené a kontroverzní téma, si mohou politici sami. Sociální demokraté vybičovali z celé věci jakousi záležitost socialistické víry, rozhodnutí, na jehož podpoře či nepodpoře lze asi měřit patřičnou míru ideologického zápalu či snad opravdovou oddanost "věci socialismu". Premiér Vladimír Špidla v nedávném proslovu do řad ČSSD majetková přiznání dokonce záměrně vyhrotil jako věc, na které se ukáže, kdo že to je vlastně ve stojedničkové koalici opravdovým pánem.
Politici sociální demokracie se nám navíc snaží namluvit, že institut majetkových přiznání - jak je připraven - pomůže vládě bojovat s šedou ekonomikou. Vulgární interpretace pak naznačují, že se konečně najde jakýsi bič na všechny tuneláře, že na všechny hrabivce a podvodníky spadne klec. Nic z toho ale není pravda a nic z toho vůbec nehrozí.
Na základě toho, co se s majetkovými přiznáními v koalici připravuje, nelze účinně bojovat s šedou ekonomikou a pro lidi, kteří nabyli svůj majetek nelegálně, se také tolik nezmění. S šedou ekonomikou je třeba bojovat především pomocí snížení a zjednodušení daní. Špidla prostě potřebuje dát nespokojencům ve straně najevo, že příliš neustupuje koaličním partnerům. Ve skutečnosti se ale nic horkého nepeče.
Stejně přehnaná a nesmyslná je jiná vulgární interpretace celé věci od pravicové opozice. Ta tvrdí, že vláda chystá hon na čarodějnice, že sousedi budou udávat souseda, protože mu závidí novu vilu s bazénem. Nic takového se nestane.
Již dnes se může finanční úřad podívat na majetkovou situaci každého, kdo je podroben kontrole. Má přístup do veřejných registrů, jako je katastr nemovitostí či středisko cenných papírů. Pronajímá-li člověk pozemky, musí příjem z nich přiznat a pak logicky i majetek, který mu každoroční příjem přináší. Totéž se týká zhodnocování akcií a dividend.
Žádná revoluce se ale nechystá. Občané jen budou muset navíc hlásit stav svých zahraničních kont a vlastnictví zahraničních akcií. A přijde-li se na to, že lžou, hrozí jim sankce. Ničí šperky, zlato ani obrazy nikdo kontrolovat nebude. Přibývá pouze povinnost odevzdat ročně jeden papír. Podobná majetková přiznání jsou v Evropě i v USA úplně běžná.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.