Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Mýty o prodejní době

HN.IHNED.CZ  18. 11. 2004  
Vláda odmítla návrh zákona, který zakazoval noční prodej v supermarketech. Zároveň jim nepovoloval prodej o svátcích. Uvažovalo se i o nedělním prodeji, ale taková restrikce má logicky podporu pouze u KDU-ČSL, a to pouze částečnou.
Za současné politické konstelace si není možné představit, že by omezování čehokoli v parlamentu prošlo. Není to proto, že by politici měli idealistickou víru v neomezenou svobodu podnikání. Nakupování se stalo pro většinu Čechů bez ohledu na politickou orientaci náboženstvím a strany - i ty, které obyčejně zakazují rády - si nedovolí jít proti módnímu proudu.
Jak je již tradicí, obíhá u nás řada mýtů. Směšuje se například zákaz prodeje v noci a v neděli a během křesťanských svátků.
Myšlenka zákazu nočního prodeje je částečně motivována snahou odborů a částečně zájmem konkurentů (malé večerky, benzínové pumpy). Nemá to valný smysl. V hypermarketech se v noci pracuje a pracovat bude. Vykládá se zboží, doplňují regály, uklízí se. Klimatizace běží, svítí se, topí se.
Právě proto se v noci i prodává. Těch lidí, co sedí v noci ještě u pokladny, zase tolik není. Není navíc vyloučené, že od prodeje během hluboké noci časem některé hypermarkety ustoupí samy. Kolik lidí nakupuje ve tři ráno?
To, že se v noci spí, nemá nic společného s křesťanskou morálkou. Nakupování v neděli je jiná problematika. Jde o věc kulturní, o tradici náboženskou. V zemích, kde převládá křesťanská a hlavně katolická tradice, si zákaz většina nadiktuje. Je to ještě jinak: nedělní nákup tam historicky nikdy nebyl povolen, jen výjimečně.
Česká společnost je však nejméně religiózní v Evropě. Jsme společnost pragmatická a realistická (pro někoho spíše cynická a přízemní) a křesťané nám příkaz nedělního klidu nenaordinují, i kdyby si to jakkoli přáli. To je věc demokracie. Ten, kdo tráví neděle v supermarketu, musí si to jednou vyříkat se svatým Petrem sám. Možná. To je svoboda volby.
Mluví se o tom, že například Německo od restrikcí upouští. Ano, ale platí to pro omezování prodejní doby večer a v noci, zákaz prodeje o katolických svátcích a nedělích určitě zůstane. Ale i zdánliví zastánci svobody přehánějí. Mluví-li o propuštění 15 000 lidí, je to nadsazené. A mezi námi: alespoň pár svátků v roce (ze současných jedenácti) by přece jen mohly hypermarkety respektovat.
Největší nesmysl, který bylo možné zaslechnout, se týká toho, že zákaz nočního prodeje by pomohl drobnému podnikání. Toho, kdo se namáhá přemýšlet, co prodávat, v jaké kombinaci, kdo se chová k zákazníkům přívětivě, toho hypermarkety nezlikvidují.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.