Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Mzdové žně skončily

HN.IHNED.CZ  31. 8. 2004

Reálné mzdy v podnikatelské sféře vzrostly ve druhém čtvrtletí o pouhá 3,2 procenta, tedy méně než obvykle. Mzdy ve státní sféře dokonce reálně poklesly o 3,1 procenta. O čem to svědčí?
Zastavme se nejprve u poklesu mezd státních zaměstnanců. Projevilo se radikální omezení třináctých platů. Ty se v minulých letech proplácely právě před prázdninami. Za druhé jde o to, že v prvním čtvrtletí vzrostly mzdy ve státní sféře poměrně prudce. Pak je tedy logické, že mzdy se ve druhém čtvrtletí jeví jako nízké.
Možná to někoho před prázdninami zabolelo, ale je správné, že tato země směřuje ke zrušení třináctých a čtrnáctých platů ve státní sféře. Měsíců v roce je dvanáct a prémie mají dostávat jen ti, kdo si je zaslouží. Pak je také dobře, že bylo zavedeno šestnáct platových tříd ve státní sféře. To znamená větší diverzifikaci platů podle schopností, tedy vyšší platy pro ty nejvíce kvalifikované.
Nakonec je ve hře inflace. Reálně se mzdy snížily také proto, že se do Česka na jaře vrátila inflace. Souvisí to jak se změnami v dani z přidané hodnoty, tak s globálními inflačními tlaky. Svým způsobem tak končí "veselý a bezstarostný večírek" v podobě nízké inflace, nízkých úroků a vysokých mzdových nároků.
V zemích, které mají podobně silný stát jako my, nelze dlouhodobě udržet platy státních zaměstnanců výrazně pod vývojem mezd v soukromé sféře. Je to, jako když se snažíte ucpat prasklou vodovodní trubku. Jde to jen na chvíli, nakonec voda prorazí. Nešťastným zákonem schválené prudké zvýšení platů policistů a armády v příštím roce způsobí podobně silná očekávání odborů z jiných oblastí státní správy.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.