Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Náhradní téma - potraty

HN.IHNED.CZ  31. 3. 2004

Česká republika v žádném případě netrpí nedostatkem problémů k řešení: penzijní reforma, obchodní rejstříky, hospodářská kriminalita, rozpočtový deficit, státní dluh, místní mafie, upadající univerzity, zadlužené zdravotnictví. Ve výčtu bychom mohli dlouho pokračovat.
Všimněme si ale, že nic z výše nastíněných potíží se rozlousknout nedaří. Asi tedy není náhodou, že se politici raději snaží ucpat veřejný prostor zástupnými tématy. Pokouší se vytvářet dojem, že s jakýmsi zápalem něco řeší nebo něčemu brání. Mezi tyto politické náhražky patří skuhrání nad stavem českého jazyka (a vymýšlení adekvátních "legislativních řešení"), potraty a nápady na zvýšenou kriminalizaci lehkých drog. Pravděpodobně tu dokonce existuje přímá úměra. Čím vyprahlejší politika, tím vyšší stupeň zaplevelení prostoru určeného k užitečné diskusi náhradními tématy.
Není náhodou, že rozhořčené dopisy lamentující nad stavem češtiny byly jediným povoleným "stěžovacím žánrem" již za komunismu v Rudém právu. Bylo to pro komunisty užitečné: předstíralo se, že se tu diskutuje. A bylo to taky veskrze neškodné. Dnes takhle politika zase maskuje prázdnotu a bezobsažnost. A stejně jako za komunismu jsou největšími przniteli českého jazyka sami politici.
V USA se lze o lecčem poučit, ale skutečnost, že se tamější politika často zahlcuje potraty, není zrovna inspirativní. Řada amerických sociologů píše o tom, jak tato témata ve veřejném prostoru překážejí. Zastánci obou názorů se neposlouchají, nechtějí se dobrat kompromisu, protože to ani nejde. Je to otázka víry. Stejně stravující a únavné jsou diskuse o trestu smrti. Štěstí Ameriky je, že tam politici dokážou produktivně řešit i jiné věci. Naši "zástupci lidu" to ale ještě neprokázali. Poslanec KDU-ČSL Jiří Karas je o své pravdě skálopevně přesvědčen, vtip je ale v tom, že slouží jiným jako "užitečný idiot". A těm, co je možnost zákazu potratů znepokojuje, vzkažme: klid, nenechte se rozčílit. Tato společnost je natolik ateistická, že tu zákaz potratů hned tak neprojde.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.