Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Najde Klaus rovnováhu?

HN.IHNED.CZ  8. 10. 2004  
Setkání guvernéra národní banky Zdeňka Tůmy s Václavem Klausem ukázalo, že prezident není tak zavilým kritikem vedení ČNB, aby mu to bránilo s ním komunikovat. Na druhou stranu to nepřeceňujme. Prezident se k obsahu schůzky nevyjádřil a kusé informace máme pouze od guvernéra, kterého se prezident ptal, zda má zájem pokračovat. Dále Tůma potvrdil novinářům, že si oba dobře popovídali, a víme ještě, že se mluvilo i o zavedení eura.
Předešlý prezident obměňoval bankovní radu několikrát. Jistým nedostatkem Havlova postupu opakovaně bylo, že dlouho a prakticky bezvýhradně vycházel z toho, jaký tým spolupracovníků si přál mít bývalý guvernér Tošovský. Nakonec se však Havel v oblasti jmenování bankovní rady z přílišného vlivu Tošovského emancipoval. V případě jmenování guvernéra Tůmy se mu dokonce ostře postavil.
Rozumné jmenování bankovní rady spočívá v nalezení rovnováhy mezi úsudkem hlavy státu, názorem trhu a nezávislých odborníků a názorem lidí zevnitř instituce, jejíž vedení má být obměněno. Důležitá je totiž určitá míra kontinuity. A bankovní rada - ač by měla sestávat z lidí s různými názory - musí přece jen být týmem, jejíž členové se budou vzájemně respektovat. Pro řadu lidí by bylo příjemným překvapením, kdyby Klaus v bankovní radě našel i místo pro lidi, kteří jsou jeho názorovými oponenty. V takovém případě by do značné míry překročil svůj stín, či lépe řečeno pověst.
Důležité jsou tři věci. Na rozdíl od poloviny 90. let má dnes tato země desítky kvalifikovaných a v zahraničí vystudovaných odborníků, kteří práci ve vedení ČNB zastanou dobře. Je tedy z čeho vybírat. Největší banky jsou ve zkušených rukou zahraničních majitelů. A euro přijmout musíme a o tom, kdy se tak stane, rozhodne především vláda.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.