Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Nejlepší je sazba jediná

hn.ihned.cz  15. 1. 2004
Zavedení třetí, prostřední sazby daně z přidané hodnoty má svá pro a proti. Argumenty proti jsou vážné. Např. čím více sazeb, tím více úředníků.

Špidlův kabinet začíná vážně uvažovat o zavedení třetí, prostřední sazby daně z přidané hodnoty. Do ní by se měly přesunout některé položky z nižší sazby. Premiér totiž slibuje firmám výhodnější odpisy na podporu vzdělávání, výzkumu a inovací. Kromě toho chce vláda ulehčit i rodinám s dětmi. Rozpočet tak v příštím roce přijde o zhruba 40 až 50 miliard korun, které musí získat jinde. Kde? Pomoci má právě prostřední sazba DPH. Ta se podle všeho vyhne potravinám - ČSSD to voličům slíbila.
Jako každý krok hospodářské politiky má i tento plán svá pro a proti. Začněme výčtem oněch pro. Je dobře, že chce stát podpořit výzkum, vzdělávání i podnikání. Zatím se tato vláda jevila podnikatelům spíše jako strašák. Je dobře, že se těžiště daní bude přesouvat od zdanění práce a iniciativy do zdanění spotřeby. Ekonomové považují výběr nepřímých daní za hladší než u daní přímých. A nakonec může být prostřední sazba DPH cestou k tomu, jak zavést sazbu jedinou.
Argumenty proti jsou ale také vážné. Čím více sazeb, tím více úředníků. Nové armády byrokratů budou rozhodovat o tom, která položka bude kam patřit. Skříň ve zdi patří do nižší, nebo do prostřední? Co normální skříň? Kam ocet, kam kečup, kam které prkno? Co položka 334271811/b? Kancelářští chrousti budou všechno kontrolovat. Skeptik praví: jakmile dáme úředníkům tři sazby, brzy budou chtít ještě sazbu čtvrtou. Další milióny budou firmy utrácet za daňové poradce. Čím složitější systém, tím lépe pro poradce.
Navíc: ekonomové sice považují nepřímé daně za "lepší", ale v baště tržní ekonomiky - USA - DPH nemají. Američané ji považují za neviditelnou, tedy neústavní. Pro podnikání i celou společnost (i celkové daňové inkaso) by bylo nejzdravější zavést maximálně jednoduchý daňový systém, například ten, který dnes buduje Slovensko: jednu sazbu pro daně přímé i nepřímé, zrušení tisíců výjimek.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.