Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Nezaměstnanost, školství a dávky

HN.IHNED.CZ  16. 4. 2004

Zde je seznam profesí, v nichž nezaměstnaným nabízí místa pražský úřad práce. Méně kvalifikované: pomocný stavební dělník, zedník, dělník při údržbě veřejných prostranství, opravář. Profese s vyššími požadavky: učitel, technicky vzdělaný vysokoškolák se znalostí cizího jazyka, obchodní zástupce, pracovník IT a call center, asistentka, účetní.
Některá ministerstva sice potřebují ekonoma, ale k pochopení toho, proč je v Česku vysoká nezaměstnanost, stačí selský rozum. U méně kvalifikovaných je příčinou příliš štědrý systém sociálních dávek. Až se Čechům zase vyplatí dělat zedníky i přidavače, pak bude náš systém normální. V pomocných stavebních profesích budou ještě dlouho dominovat cizinci z východu, ale to ještě neznamená, že Češi nemají dělat zedníky vůbec.
U kvalifikovaných profesí je také zřejmé, o co jde. Jádro problému je ve školství. A to jak středním, tak vysokém. Všimněme si, že poptávka je především po lidech, kteří dobře vládnou nějakým cizím jazykem, nejlépe angličtinou. Neplatí to jen pro telefonistky v call centrech, ale i pro profese, jako je asistentka, což je, jak známo, něco jiného než sekretářka.
Lidí, kteří umějí jazyky, přibývá u nás příliš pomalu. Přitom ze středních škol by už dávno měli vycházet lidé, jež se bez problémů domluví anglicky. V cizích jazycích by se mělo učit i na univerzitách, alespoň z valné části.
Stát by měl zavést školné a pomáhat novým soukromým školám, které budou vyučovat informační technologie, finančnictví, ekonomii, účetnictví a další žádané profese. A také liberalizovat trh s byty a podporovat mobilitu, aby se lidé do Prahy, kde práce je, dostali.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.