Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

O Řežábka vlastně nejde

hn.ihned.cz  17. 2. 2004

Pavel Řežábek, ředitel České konsolidační agentury (ČKA) odstoupí v březnu na vlastní žádost z funkce. Žádné překvapení - již delší dobu se spekulovalo o tom, že ministr Sobotka usilovně pracuje na jeho odvolání. Důležitá otázka je, proč ministrovi trvalo vlastně tak dlouho, než přiměl k odchodu (odvolal) člověka, na jehož práci měl kritický názor už dávno. Od půl roku starého skandálu s vracením peněz skupině EC Group (agentura prodala EC pohledávky, které jí nepatřily) se přece nic zvláštního nestalo.
Teď ale k tomu podstatnému. O Řežábka totiž vlastně vůbec nejde: Pokud ČKA nepracuje dobře, pokud je s ní spojena celá řada skandálů - a to je - nesouvisí to jenom s tím, kdo sedí na postu generálního ředitele. Příčiny jsou hlubší.
Jádro "všeho zla" spočívá v tom, že práce agentury je zpolitizovaná. A není to politizace ledajaká. V dozorčí radě ČKA sedí poslanci reprezentující celé politické spektrum kromě Unie svobody a komunistů. A dozorčí rada sama taky není ledajaká. Má velice silné postavení, jde de facto o druhý, silnější management. Nejhorší je, že poslanci v agentuře dělají svou práci zdarma. Co je k tomu motivuje? Láska k vlasti? Tíha odpovědnosti? Nikoli. Pouze to, že politické strany chtějí mít prodej špatných úvěrů ze zkrachovalých bank pod kontrolou, získat o něm maximum informací. Proč? To snad raději ani vědět nechtějme. Víme zato všichni dobře, že "politizace ČKA" je například jednou z příčin špatného postavení republiky na žebříčku korupce Transparency International.
Další problém je dvojkolejné řízení. Agenturu řídí na jedné straně Poslanecká sněmovna (v normální zemi poslanci přijímají zákony), a na straně druhé Ministerstvo financí. A nefunguje to.
A za třetí je práce agentury netransparentní. Do ČKA chodí zjišťovat informace leckdo. Informace o dlužnících nejsou veřejné a transparentní není ani způsob šití balíků pohledávek dohromady. Správu špatných aktiv bank měl stát dávno vyřešit jejich převodem na renomovanou investiční banku, která by zajistila maximální výtěžnost a hlavně potřebný distanc od politiky.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.