Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Politici požadují vysvětlení odměn v Telecomu

hn.ihned.cz  16. 9. 2004
Politikům se nelíbí vysoké odměny pro šéfy Telecomu. Ukazuje se, že o dění ve firmě nemají detailní přehled.
Stát sice finišuje s přípravou prodeje svého jednapadesátiprocentního podílu Českého Telecomu, poslední týdny ale ukazují, že nemá přesný přehled o tom, co se ve firmě s tržní hodnotou přes sto miliard korun děje.

Ministr financí Bohuslav Sobotka například tvrdí, že nevěděl o vysokých odměnách, které pro manažery a dozorčí radu firmy schválila valná hromada Českého Telecomu letos v červnu.

Přesná čísla neměl ani ministr informatiky Vladimír Mlynář. A dokonce ani zástupce Fondu národního majetku v dozorčí radě Telecomu Pavel Kuta nevěděl, jak velká odměna nakonec jeho kolegům a lidem z managementu firmy připadne.

"Nevím to. Vím jen, že hlavní motiv toho, proč plán odměn vznikl, je snaha, aby vedení firmy bylo zamotivováno na výsledku privatizace," řekl Kuta, který je místo-předsedou výkonného výboru FNM.

Nevědomost státu ilustruje i čerstvý příběh ze včerejška, kdy Telecom oznámil, že z jejího managementu odchází Roman Stupka, výkonný ředitel pro prodej firmy. Lidé z FNM, kteří mají své zástupce v dozorčí radě Telecomu, se o tom ovšem dozvěděli až od novinářů.

Ptal jsem se na odměny. Ale odpověď žádná

"Když jsem se dozvěděl o odměnách v Telecomu, ptal jsem se na to ministra Sobotky. Nic mi na to neřekl. A já s tím nic nemohu udělat. Nemám na to nástroje," odpověděl ministr informatiky Mlynář na otázku, co bude dělat s odměnami, které kritizuje.

Ministr Sobotka si ale vysvětlení bude muset připravit. Hodlají se totiž na něj kvůli odměnám obrátit jak opoziční politici, tak jeho kolegové z vládní koalice.

"Neprodleně vznesu dotaz, jak je to možné," řekl HN předseda lidovců Miroslav Kalousek. "Informace o odměnách pro management a dozorčí radu od vás slyším poprvé a jsem v mírném šoku. Vzhledem k tomu, že se jedná o státní majetek a oni jsou správci státního majetku, tak pokud je to pravda, je to skandální nemravnost," dodal Kalousek.

Topolánek: Na tak velké prémie nemají nárok

Předseda ODS Mirek Topolánek vidí vysoké odměny pro vedení polostátní firmy stejně. "Ani hospodářské výsledky, ani úroveň přípravy privatizace neopravňují Český Telecom k vyplacení takto vysokých částek. A to bez ohledu na to, kolik lidí si ji mezi sebou rozdělí," prohlásil Topolánek.

Podle Kompenzačního plánu Telecomu dostane prémie představenstvo: (bez odcházejícího Stupky) to jsou čtyři manažeři a dozorčí rada. Ta má patnáct členů, mezi nimi jsou ovšem i zástupci státu a ti na odměnu podle zákona nemají nárok.

Právě odměny pro dozorčí radu vyvolaly největší kritiku. Šéf FNM Jan Juchelka je však obhajuje argumentem: "Příspěvek kontrolního orgánu na dosažení společného cíle je sice nižší, ale ve firmě je uplatňován německý model řízení a dozorčí rada má zvýšenou nejen pravomoc, ale i odpovědnost."

Ekonom a bývalý zástupce státu ve Světové bance Miroslav Zámečník nicméně podotýká, že je to nezvyklé, aby dozorčí rada měla 43 procent z celkové výše odměny. "Nevím, proč má mít tak vysoký podíl," prohlásil Zámečník, který je jako jeden z mála ekonomů o Českém Telecomu ochoten mluvit na své jméno. Jeho kolegové, kteří trvají na anonymitě, se s ním ale shodují i v dalších výtkách ke Kompenzačnímu plánu. "Nechápu, proč vyplácená odměna nepřihlíží k vývoji na trhu, to znamená aby závisela na pozitivním rozdílu ve výkonnosti Telecomu oproti srovnatelným společnostem v zahraničí," dodal Zámečník.

Kromě obecného argumentu, že by vedení firmy mělo být odměnami motivováno ke zhodnocování jejího majetku, Český Telecom prémie zdůvodňuje i snahou udržet ve vedení stabilní tým a zamezit úniku informací.

Jaké odměny byly schváleny v Telecomu

Kdo dostane prémie

Jednou za tři měsíce až do prosince 2006 je bude dostávat nejen management podniku, ale i členové dozorčí rady (kromě zástupců státu).

Kdy je dostanou

Prémie si vedení vyplatí i v případě, že se privatizace odloží. Naopak pokud bude státní podíl prodaný dříve, než bude v prosinci 2006 vyplacen poslední díl odměn, prémie dostane vedení najednou, za všechna zbývající období souhrnně.

Jaká bude výše odměn

"Celkem je alokován stínový ekvivalent 2 922 000 kusů akcií Českého Telecomu, které budou rozděleny mezi jednotlivé členy představenstva (celkem 1 650 000 ks) a dozorčí rady (celkem 1 272 000 ks) společnosti. ... Každé zvýšení tržní ceny akcií společnosti Český Telecom o jednu korunu podle příslušného kalkulačního vzorce oproti referenční bázové ceně povede v případě využití všech přiznaných práv najednou k dodatečným nákladům pro společnost Český Telecom ve výši 2 922 000 korun plus případné související odvody předepsané zákonem."

Zdroj: Kompenzační plán Českého Telecomu

Autor/ři: Jan Macháček, Sabina Slonková

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.