Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Politici se vysmívají ústavě

hn.ihned.cz  10. 3. 2004

Krach zákona a koaliční dohody o nájemném lze interpretovat třemi způsoby. Z hlediska ústavy, věcně a politicky. Nejhorší je, že bude ještě řadu měsíců pokračovat flagrantní porušování ústavy. Vláda i parlament jako celek se totiž opakovaně dostávají do rozporu se sérií nálezů Ústavního soudu. Ten opakovaně rozhodl, že nájemné lze regulovat pouze zákonem. Jak může stát chtít po občanech dodržování obyčejných zákonů, když politici sami plivou na ústavu?
Kromě toho další nevyřešenou ústavní otázkou zůstává, zda se český stát nedopouští na majitelích domů vyvlastnění. Vlastníci domů mohou snad zkusit přenést boj za své oprávněné zájmy do Bruselu. Regulace nájemného je sice leckde v Evropě běžná, jenže míra a způsob, kterým se reguluje v České republice, nemá prostě nikde ve světě obdoby.
Věcně jde o to, že bude u nás nadále pokračovat zvrácenost bytové politiky. Prvním příkladem perverze systému je vyhrocená nenávist mezi dekretovými nájemníky a majiteli domů. V normálním systému se mají vlastníci domů a nájemníci rádi, vzájemně se opečovávají, potřebují jeden druhého. Majitel domu potřebuje nájemníky, stejně jako potřebuje prodavač zeleniny zákazníky.

Perverzně je u nás chápáno samotné slovo nájem. V normálním civilizovaném systému znamená slovo nájem prostě a jednoduše toto: já něco vlastním a já rozhoduji, že to pronajímám za tu a tu cenu. Máte zájem o tu věc za tuto cenu? Nemáte? Další, prosím! Není pravda, že nájem se stanovuje jako dohoda s někým, kdo už ve vašem bytě sedí, a nesmíte ho dostat bez náhrady ven.

Zvrácená je i dědičnost regulovaných nájmů. V civilizovaných zemích lze dědit pouze vlastnictví. V případě úmrtí nájemce musí jeho potomek uzavřít novou nájemní smlouvu.
Existuje u nás apartheid. Část občanů má z dob komunismu dekret na byt, jiná část občanů, která si nemůže dovolit hypotéku, platí mnohonásobně vyšší tržní nájemné.

Poslední je interpretace politická. ODS ani komunisté nechtějí svrhnout vládu. Nebudou předčasné volby, protože je nikdo nechce. Opozice bude ale nesmiřitelně využívat každé příležitosti k tomu, aby demonstrovala neschopnost a nejednotnost vládní koalice. Pokles preferencí vládních stran bude nezadržitelně pokračovat.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.