Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Politika je pro věci obecné

HN.IHNED.CZ  3. 3. 2004

Jen otázkou času bylo, kdy se v souvislosti s vraždou ve Svitavách začne mluvit o tom, že i učitelé by měli získat statut veřejného činitele. Přesně po tom teď volají školské odbory. Brzy se totéž ve světle tragické události začne jistě probírat i v parlamentu. Obdobně se žádá statut veřejných činitelů u zdravotníků a záchranářů (v souvislosti s dvěma napadeními), u psychiatrů (jeden útok mačetou), u myslivců (bojí se pytláků). Žádost si nakonec podají všichni, od novinářů po čističe kanálů. Časem se možná staneme jakousi superveřejnou společností sestávající místo z lidí ze státem chráněných činitelů.
Doufejme, že česká politika nebude muset znovu do "první třídy" učit se rozlišovat mezi obecným a nahodilým. Politiku máme od toho, aby se starala o věci obecné, od toho se koneckonců také jmenuje. Ať už nám budou různí "odborníci" tvrdit cokoliv, vražda ve škole je jev nahodilý, ne obecný. Občas se taková nesmyslná tragédie stane - ať již to je ve Francii, v Británii nebo ve Švýcarsku. O náznaku "obecnosti" by bylo možné uvažovat, kdyby k ní došlo třeba potřetí.
"Odborníci" na "násilí ve školách" čekali ale na tuto událost jako supi: došlo na jejich slova. Nový mladistvý vrah nebyl ale ani vyhlášený násilník ani rebel. Jenže slavní odborníci konečně mohou představit médiím svou práci a od státu žádat nové granty na "společnost varující" výzkum.
Možná zůstane nakonec česká politika imunní vůči potřebě legislativně zasahovat, možná že ustojí tlak médií, která představila nový "zanedbaný" problém. Bohužel se asi neubráníme tomu, že se politici zase sami připraví o čas, který mohli strávit užitečnou rozpravou nebo řešením něčeho podstatného či opravdu obecného. Těch témat je nepřeberně: korupce, hospodářská kriminalita, arogantní byrokracie, nepřehledné zákony, složité předpisy, rasismus, špatná vymahatelnost práva, vysoké daně...

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.