Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Pomluva a politický boj

HN.IHNED.CZ  10. 12. 2004

Nejvyšší správní soud zrušil na základě stížnosti volební výsledek do Senátu v Praze 11. kvůli lživému článku o jednom z kandidátů. Je jistě dobře, že se soud úlohy arbitra - když už ji ze zákona má - také zhostil a sebral odvahu rozhodnout takto politicky výbušnou věc. Naše soudy potřebují emancipaci a alespoň zase o něco lépe pochopíme, že v právním státě nestačí jenom si něco urvat stůj co stůj.
Nikdo teď navíc ještě nemůže vědět, jak to dopadne. Původně vítězný kandidát za ODS Jan Nádvorník se odvolal a celou věc bude muset rychle rozhodnout ještě Ústavní soud. Pro celou společnost je pak podstatné, že proběhne důležitá a sledovaná diskuse na téma, co je a není v politickém boji možné, a vzniknou jakási pravidla hry a mantinely.
Nemáme sice anglosaské precedentní právo, ale cosi na způsob precedentu nakonec logicky vykrystalizuje. A možná budou politici příště opatrnější a nebudou zneužívat obecní tisk (tedy periodikum placené z peněz daňových poplatníků) k nactiutrhačným článkům o svých oponentech, jak se to u nás běžně praktikuje.
Na druhou stranu je dobré položit si otázku, zda nejsou v tomto ohledu americká pravidla či úzus mnohem lepší než ta evropská. V USA již pár desítek let platí, že je-li někdo veřejnou osobou (tzv. public figure) může si ho každý pomlouvat jak chce, kdy chce, kde chce a kolik chce.
Veřejná figura je chráněna vždy výrazně méně než obyčejný občan, kterého nikdo nezná. Každý politik je veřejná figura, může to být ale i filmový herec nebo známý milionář. Vychází se z toho, že veřejná osoba je vždy dostatečně pronásledována médii, aby skrze ně mohla sdělit: není vůbec pravda to a to, co se o mně říká. Vznikne-li spor, pouze soudce rozhodne o tom, kdo je či není veřejná osoba. Senátní kandidáti by touto veřejnou figurou byli v USA zcela jistě a ani by se soudit nezkoušeli.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.