Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Premiérovo harampádí

HN.IHNED.CZ  16. 3. 2004  

Slyšme, co pravil premiér Špidla o zákonech na podporu boje s šedou ekonomikou: "Ty zákony jsou do té míry důležité, že naším cílem je jich dosáhnout. Říkám to jasně, otevřeně, nepochybně. Je to jeden z našich klíčových cílů. K tomu mobilizujeme všechny síly. Výsledky hlasování uvidíte, důsledky také." Bylo to patrně zatím vůbec nejprůraznější a nejsveřepější vystoupení politika Špidly. Jeho veřejná vystoupení, která se týkala reformy veřejných financí (například) působila proti tomuto neangažovaně.
Politické strany a jejich "mozkové líhně" všude na světě generují tři druhy nápadů: užitečné, zbytečné a škodlivé. V našem případě poznáme jejich kvalitu zpravidla podle toho, zda se slučují s tím, co nám opakovaně doporučují odborníci z respektovaných mezinárodních institucí, které nejsou zaneseny partajními zájmy.
Mezi užitečné nápady se dá zařadit zákaz prodeje alkoholu a tabáku na tržištích stejně jako omezení hotovostních plateb nad pět tisíc korun. Omezování těchto plateb je dnes ve vyspělém světě realitou. Ve Švédsku ani ve většině států USA se alkohol neprodává ani v obyčejných obchodech. Není asi náhoda, že obě zmíněné normy už schváleny byly.
Všimněme si, že svět nám říká, abychom urychleně řešili hospodářskou kriminalitu, korupci, obchodní soudnictví, registraci firem, bankrotový zákon apod. Ale tyhle naše chronické problémy premiéra k naléhavému tónu nepřimějí.
Registrační pokladny ve světě existují, ale zkušenosti jsou s nimi spíše špatné, a navíc se dál zkomplikuje život drobným podnikatelům a živnostníkům. Finanční policie - pokud jí někde mají - nebývá podřízena policii všeobecné, ale ministerstvům financí. Nám teď hrozí možnost vlámání se do informačních toků, které dosud probíhaly pouze mezi občanem a finančním úřadem. Majetková přiznání znamenají zase další posílení byrokracie a navíc zavedou do našeho právního řádu presumpci viny.
Špidla teď brojí za zbytečné partajní harampádí, chce dokázat vlastní straně, že dokáže plnit program. Ale nikomu jinému než jí úspěch navrhovaných zákonů nepomůže. Policie už tu je a na svou práci na poli hospodářské kriminality vůbec nestačí. Proč je teď tak důležité vymýšlet novou?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.