Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Prezident Spojených států, Bůh, armády a sociální síť

HN.IHNED.CZ  2. 11. 2004
Možnost změn na americkém prezidentském "stolci" probouzí celou řadu mýtů. Řada z nich je živena především v tzv. staré Evropě. Tak například: George Bush je přesvědčený křesťan. Mnozí tvrdí, že na stranu militantní náboženské pravice se americký prezident dal proto, že potřebuje její hlasy před volbami. Ti, co ho znají osobně, jsou ale přesvědčeni, že on sám věří tomu, že si ho vybral Bůh především proto, aby vedl válku naší civilizace proti terorismu.
Počet Američanů, kteří věří v Boha roste, v Evropě klesá. Kauza Buttiglione navíc ukázala, že v Evropě vítězí ostře antiklerikální, politicky korektní socialismus. To, že si snad někdo myslí, že si ho k něčemu "vybral Bůh", zní v Evropě divně.
Jenže představa, že američtí Demokraté (nebo levičáci) nejsou věřící, je velice naivní. Stačí si připomenout Hillary Clintonovu. A každý Kerryho projev končí provoláním "God bless America!" A každý křesťan do určité míry věří v predestinaci, takže ani Kerry si nebude myslet, že by se prezidentem stal jenom náhodou či pouze o své vůli. Americká levice do značné míry vychází z křesťanství, evropská více z marxismu.
Nůžky mezi Evropou a USA se rozvírají také ve výdajích na zbrojení, i v celkové použitelnosti armád. Průměrný věk německého vojáka je dnes prý 38 let. To je ale potom spíše nějaký zaopatřovací sociální ústav (na řešení nezaměstnanosti), nikoli bojeschopné vojsko. Tolik k iluzím o tom, že Kerry snad případně zatáhne starou Evropu "do hry".
Americká pravice se dnes paradoxně blíží Evropě v něčem jiném. Bush bývá v Evropě považován za bůhvíjakého pravičáka, ale republikáni dnes utrácejí na sociálních dávkách a výdajových programech takovým tempem, že by se za to nemuseli stydět ani mnozí evropští socialisté.
Zatímco evropská levice se v ekonomické a sociální politice dlouhodobě posunuje směrem do pragmatického středu, mezi americkými republikány dnes zvítězil názor, že je nejlépe zkusit porazit levici jejími vlastními zbraněmi: skrze sociální síť a výdajové programy. Bushova politika dnes připomíná spíše bavorskou CSU než fiskálně konzervativní republikány, jak je svět znal ještě tak před osmi lety.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.