Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Privatizační galimatyáš

HN.IHNED.CZ  8. 6. 2004  

Ve špičkách ČSSD se stále hlasitěji uvažuje o tom, že vláda by se měla pokusit najít legální a zároveň rychlý způsob, jak zrušit výsledky výběrového řízení na poradce pro privatizaci Českého Telecomu. Přitom je to teprve čtrnáct dní, co meziresortní komise poradce vybrala. Stalo se jím konsorcium České spořitelny a investiční banky Credit Suisse First Boston (CSFB). Oficiální smlouva s Fondem národního majetku má přitom být podepsána ve středu.
Pokud bude smlouva zrušena, bude to mít nedobré důsledky pro Telecom, ale i důvěryhodnost země. Vezměme si, jak vláda privatizuje. Dvě důlní společnosti prodá bez soutěže i bez poradce předem určeným zájemcům. Privatizace třetí se pro změnu zruší. Jedna privatizace je ověšena bez-počtem restriktivních podmínek, další je zase úplně bez podmínek, prodává se pouze za nejvyšší nabízenou cenu.
Prodej Telecomu vláda nejprve zruší. O rok a půl později se ho rozhodne prodat s poradcem, ale za 14 dní se to má celé zase zrušit. Neboť se poradce někomu nelíbí, zkusí se vybrat jiný? Favoritem bylo původně konsorcium Merrill Lynch a Wood Company. Vyhrál někdo jiný, ale CSFB je stejně renomovaná investiční banka jako Merill Lynch.
Vždycky jsou vítězové a poražení. Poražených je víc a vždy si stěžují přes nejrůznější politické konexe a házejí jeden na druhého špínu. S tím je potřeba počítat. Nekonečně se vlekoucí vyhlašování a následné rušení privatizací stejně jako vyhlašovaní a rušení výběrových řízení na privatizační poradce přibližuje tuto zemi někam do Afriky. Začala s tím už Zemanova vláda v dobách opoziční smlouvy a stále to bohužel pokračuje. Kromě zhoršené reputace celé země by mělo případné zrušení výsledků tendru také dopad na prodejní cenu privatizovaného Telecomu. Prodej by se totiž zase o dlouhé měsíce odložil.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.