Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Proč říci Sarkozymu "ne"

HN.IHNED.CZ  7. 9. 2004

Francouzský ministr financí a prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy čas od času vymýšlí roztodivné nápady. Nedávno chtěl pod taktovkou státu slučovat průmyslové giganty a dát vzniknout jakýmsi šampiónům. Nepovedlo se. Zapadlo. Pak si ambiciózní ministr vymyslel, že bude regulovat ceny zboží v supermarketech. Svět kroutil hlavou, nakonec se nic nerealizovalo. Pozoruhodné je, že ve Francii je Sarkozy považován za liberála a moderně uvažujícího ekonoma. Francie je prostě zvláštní.
Dosud byly Sarkozyho poněkud mimozemšťanské nápady francouzskou vnitřní záležitostí. Nyní ale ministr zahrozil na nové členské země EU. Máme přestat snižovat daně z příjmu podniků a pokud jsme něco takového již udělali, tak je máme honem rychle zvýšit. Jinak prý Francie v unii prosadí zákaz přílivu evropských peněz naším směrem.
Je něco takového realizovatelné? Podle všeho ne. Za prvé v tom Francii nepodporuje ani její nejbližší spojenec Německo. To se ale může změnit (kancléř Schröder nedávno navrhl méně razantně a arogantně cosi podobného).
Pak je tu evropská ústava, která podobný daňový "diktát" znemožňuje. Kdyby nebyla přijata, bude zřejmě platit uspořádání před ústavou, které daňovou harmonizaci znemožňuje ještě silněji. Významné ekonomické posty v nové Evropské komisi obsadili liberálové, kterým se Sarkozyho návrh líbit nebude. A nakonec: vzhledem k tomu, že jsou nové členské země "uvnitř", brzy Francie zjistí, že je může čas od času potřebovat jako spojence v jiných hlasováních.
Sarkozyho návrh je navíc nelogický. Daně se přece nesnižují a nezjednodušují proto, aby se snížil jejich výběr. Slovensku se po reformě daňové inkaso zvýšilo. Úspěch Sarkozyho návrhu by také vrazil kudlu do zad francouzským investorům v nových členských zemích. Přestože je tedy prosazení jeho nápadu velmi nepravděpodobné, je třeba hlasitě protestovat. Vždyť pan ministr je prezidentský kandidát a politicky těžká váha.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.