Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Roman není Tvrdík, ale...

HN.IHNED.CZ  20. 2. 2004

Na první pohled se zdá být nezadržitelné směřování Martina Romana do křesla šéfa ČEZ úplně kontrastní s výběrem exministra Jaroslava Tvrdíka do čela ČSA. V obou případech jde o klíčové, strategické a státem kontrolované firmy. V případě ČSA jmenovali politici (vláda, Fond národního majetku, konsolidační agentura a město Praha) do čela komerčního podniku politika, který nemá zkušenost s řízením soukromé firmy, odpovídající vzdělání a neumí anglicky.
Roman, který se již stal členem představenstva ČEZ (a má se stát generálním ředitelem), je sice velmi mladý, ale zkušenosti má. Restrukturalizoval Janku Radotín a jako ředitel plzeňské Škody má výsledky obstojné. Našel kupce pro její části i odbytiště pro výrobu.
Že by se politici poučili a umravnili? Nikoli. Rozdíl je jen v tom, že ČSA není veřejně obchodovatelná firma. Zato s částí akcií ČEZ se obchoduje na veřejných trzích, tedy na burze. ČEZ dokonce emitoval dluhopisy v zahraničí. Kdyby politici posadili do křesla šéfa ČEZ nějaký klon Tvrdíka, zhroutí se hned ceny akcií, prodraží se splácení dluhopisů a akcionáři pak většinového majitele (stát) zažalují.
Ale ani jmenování Romana není bez problémů. Vybírala ho personální agentura z mnoha kandidátů, ale v kruzích zasvěcenců se o jeho nástupu do ČEZ mluvilo jako o "tutovce" již před výběrem té agentury. Roman má sice profesionální předpoklady pro funkci, ale je o něm též známo, že se rád ukazuje s politiky včetně prezidenta.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.