Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Rozpočet bez rebelů

HN.IHNED.CZ  18. 10. 2004
Návrh státního rozpočtu na příští rok prošel v pátek ve sněmovně hladce do druhého čtení. Bylo to dokonce tak hladké a neproblematické, že to můžeme označit za rekord naší postkomunistické historie. Zkrátka selanka.
Přitom schvalování rozpočtu má být svátkem parlamentní demokracie. Toto hlasování je výsostným právem sněmovny, nepodléhá kontrole Senátu. Proto měli poslanci před voliči předvést, že svou práci berou vážně. Opozice má tepat vládu v plné zbroji, ta zase svou politiku hájí perfektně připravenými argumenty.
Cosi podobného se odehrálo již uprostřed týdne, ke skutečně seriózní debatě o hospodaření státu však tato rozprava měla daleko. Ostatně, před pátečním hlasováním to sečetl zpravodaj, kterým byl Miroslav Kalousek: padlo celkem 63 vzájemných urážek a osočení, ale žádné návrhy usnesení.
V tzv. prvním čtení rozpočtu se fixují příjmy a výdaje, v dalších čteních se pouze prohazují položky: tady se ubere a jinde přidá. Opravdové politické drama se děje pouze v prvním čtení, pak už se často vytvářejí pakty napříč politickým spektrem. Švejk pravil, že každej má bejt odněkud - podle tohoto hesla se právě ve druhém a třetím čtení projevuje, že také každý poslanec je odněkud. A chce domů něco přinést: most, střechu školy, akvapark.
Vláda tedy má další rok u moci prakticky jistý. Z hlediska čisté politiky stojí za zaznamenání především fakt, že premiér Gross si dokáže ve straně i koalici na rozdíl od Špidly zařídit disciplínu. Nebyl letos žádný Hojdar, žádný Vrbík nebo Marvanová. Můžeme jen spekulovat o tom, proč tomu tak je. Někdo si myslí, že je to proto, že je Gross populárnější, pro jiné je to proto, že jako bývalý ministr vnitra na každého potenciálního rebelanta něco ví.
A jaký rozpočet bude? Vláda zvýšila daně, ale nešetří, neumí to. Na opravdové reformy školství, penzí, zdravotnictví i sociálních dávek zatím pořád čekáme.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.