Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Rozpočet PF 2005

HN.IHNED.CZ  16. 12. 2004

Poslanecká sněmovna včera v největší pohodě propasírovala státní rozpočet třetím čtením. Zástupci lidu si věnovali balíček pod stromeček, sezóna jim skončila a už teď se mohou, na rozdíl od normálních smrtelníků, rozjet po nákupech dárků.
Jaképak bylo letošní schvalování rozpočtu, ona perla sezóny, ten velký svátek parlamentní demokracie?
Před prvním čtením se neodehrávaly žádné afektované šarády, hrozby pádu vlády, rozkolu uvnitř ČSSD. Trochu až příliš klidu, ale možná to bylo snesitelnější než laciná dramata v období opoziční smlouvy, kdy ODS každý rok naoko hrozila pádem vlády, ale přitom každý věděl, že je to jen komedie s dopředu dohodnutým výsledkem. Opozice přestala vážně hrozit předčasnými volbami a nechá už vládu doklopýtat se do řádných voleb, Stanislav Gross si zařídil jakous takous disciplínu v partaji a dávno pryč jsou odpírači typu Hany Marvanové.
Především díky zvýšení daní se růst zadluženosti státu zastavil, ale nezastavil se nárůst velikosti vlády či státu. Nominálně stát utratí o 40 miliard korun více než loni.
Rozpočet 2005 je málo ambiciózní, války se vedou o miliardy pro policisty, ale k žádným strukturálním operačním řezům nedošlo, o desítkách miliard korun řeč vlastně nebyla: na školství, vědu či dálnice nepřijde dramaticky více nebo méně peněz. Je to také rozpočet vachrlatý, například proto, že počítá s příjmy za privatizaci Telecomu, která se ještě nerozjela.
A vejde do historie jako rozpočet spojený se spirálou udávání. Poslanci se začali navzájem práskat, kdo a co do něj propašoval. Ten milióny na fotbal pro Kladno a synáčka, ten zas milióny na golf pro olomoucké chudé a nezaměstnané. Jen tak dál! My novináři máme tohle udávání moc rádi.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.