Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Ruce pryč od privatizace

HN.IHNED.CZ  16. 8. 2004

Vlivní lidé blízcí současné vládě opakují to, co prohlašoval i bývalý premiér Špidla: důchodová reforma je úkol až další vlády. Tvrdí to třeba ekonomický poradce premiéra Stanislava Grosse Jan Mládek. A pracovní náčrty programového prohlášení mluví o tom, že průběžný systém financování důchodů má být dál základem systému.
Pokud na tento názor koalice přistoupí, bude to jednoznačně velká chyba, jejíž důsledky ponesou další generace. Pokud si za něco politiky platíme, pak za to, aby v těch nejpodstatnějších věcech dokázali dohlédnout dál než k příštím volbám. A položení základů nového penzijního systému je jedním z nejdůležitějších úkolů. Proto přece politika existuje: Má řešit problémy a ty nejpalčivější především.
Je jasné, že důchodovou reformu nelze protlačit tenounkou stojedničkovou většinou. Je jasné, že politikou ODS nyní je, být málo kooperativní. Jenže - v takové Konsolidační agentuře si politici z vlády i opozice dlouhodobě rozumí až příliš dobře. Přitom jakousi celospektrální dohodu ve věci špatných úvěrů společnost přeci k ničemu nepotřebuje.
Naopak jednoznačně potřebujeme, aby se politici pokusili dohodnout na základních pilířích nového penzijního systému. Brání tomu ODS? Není to tak úplně zřejmé. Vypadá to, že to minimálně rovným dílem nechce tato vláda. V tom případě by vláda měla také odvolat všechny velké privatizace, kromě těch, které jsou nenávratně rozeběhlé.
Pokud se má stát jedním z pilířů reformy systém individuálních účtů u penzijních fondů, je třeba vytvořit masivní rezervní fond, s prostředky v řádech nižších set miliard. Stát může vytvořit masivní rozpočtový přebytek, to je ale u nás představa iluzorní. Nebo ukládá stranou příjmy z těžby ropy či zemního plynu - jenže nejsme ani Norsko, ani Kuvajt. Jediným mimořádným příjmem, který máme ještě k dispozici, jsou příjmy z privatizace. Pak už je jen šance prodat nějaké licence. Vypadá to ale, že stát dlouho nebude dražit žádné lukrativní licence srovnatelné třeba s mobilními telefony.
V tom případě by sebeobranná výzva společnosti vůči vládě měla znít: dokončete privatizaci Telekomu a na další státní majetek nesahejte. Nechte být ČEZ, správu letišť, aerolinie i Čepro. Nechcete-li důchodovou reformu, pak dejte ruce pryč od privatizace. Přenechte starost o privatizaci vládě, která bude mít odvahu schodek penzí řešit. Utratíte-li prostředky z privatizace, pak čestně přiznejte, že za patnáct let nebude mít vláda na státní důchody už žádné peníze.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.