Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Rusko, bezpráví a novináři

HN.IHNED.CZ  13. 7. 2004

Brutální vražda šéfredaktora ruské verze časopisu Forbes, Američana ruského původu Paula Chlebnikova jenom podtrhuje to, co je zřejmé již delší dobu. Rusko není právní stát a situace se bohužel nezlepšuje. Nejvyšší představitelé nyní tvrdí, že dohlédnou na vyšetření případu. Začínají si snad být v Rusku vědomi toho, že podobné vraždy slušných a odvážných lidí přeci jen kazí image země i státu?
Potíž je ale v tom, že právě ruská vláda a ruský stát jsou nikoli hrází, ale pravou příčinou toho, co se v zemi děje. Od pádu komunismu zahynuly v Rusku už desítky statečných investigativních novinářů. Nikdo nebyl dopaden, což je důkazem toho, jaké asi upřímné úsilí státní orgány pátráním věnovaly.
Vláda si asi sama vraždy neobjednává, ale svým chováním vůči médiím a novinářům jen přihnojuje nepřátelské prostředí. Nezávislí a slušní žurnalisté jsou pro ruský stát obtížný hmyz. Putin se zbavil většiny opozičních médií, ovládá všechny televize a NTV pod vlivem státem ovládaného Gazpromu zruší tento týden poslední svobodomyslný diskusní pořad. Když kritičtí novináři leží v žaludku vládě, jak se můžeme divit, že leží v žaludku i mafiánům?
Vývoj případu Jukos také nesvědčí o tom, že by Rusko jakkoli směřovalo k právnímu státu. Koneckonců, na podivnou selektivnost postupu státu proti oligarchům poukázala minulý týden ve své zprávě i Organizace pro evropskou spolupráci a rozvoj. Rozhodují soudy, bývalá KGB, Putin nebo finanční úřad? Za zmínku stojí, že zavražděný Chlebnikov se Putinových pokusů o "znárodnění" majetku oligarchů zastával v kontroverzních článcích, které publikoval na názorových stránkách deníku The Wall Street Journal.
Západ bohužel ztratil páky, jimiž by mohl na Rusko tlačit, aby liberalizovalo režim a posilovalo právní stát. Země byla nedávno (bohužel zjevně předčasně) přijata do G-8 a bude přijata i do Světové obchodní organizace. A Západ potřebuje ruskou ropu. Takže v tuto chvíli není čím tlačit.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.