Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Rusko, teror, korupce

HN.IHNED.CZ  3. 9. 2004

Frekvence útoků, ke kterým v posledních dnech dochází v Rusku, je nebývalá. Dvě letadla vyhozená do povětří, výbuch na stanici metra Rižskaja v Moskvě a nakonec škola v severoosetském Beslanu.
Je čečenský terorismus fenomén pocházející z "ruského prostředí", nebo je již organizačně či aspoň finančně napojen na světové sítě islámského fundamentalismu? Většina západních expertů je přesvědčena, že čečenský terorismus je dosud izolovaný a "doma vyrostlý" problém. Asi nepřekvapí, že ruští analytici a politici tvrdí opak.
Jisté bohužel je, že v rámci mediálně propojené planety se teroristé všude budou inspirovat ve svých odpudivých metodách. Krutost a hrůzy se stupňují. Podřezávají se hrdla před kamerou, odpalují se ženy, mstí se i na dětech.
Často se říká, že Putin buduje v Rusku autoritativní stát. Jenže v tom autoritativním státě selhávají ministerstva, tajné služby i policie. V normálním - méně přísném režimu - by bylo vyhlášeno stanné právo již po prvních dvou událostech. Jak to, že se teroristé dostali s výbušninou do letadel? Proč trvalo tak dlouho, než byl pád obou letadel vyhodnocen jako teroristický útok? Jak je možné, že teroristé pronikají do center měst v nákladních autech? Jak to, že uniknou z Čečenska do Osetie, když jsou kontrolní stanoviště na každé cestě vedoucí ven z Čečenska? Proč nejsou první den školního roku střeženy školy?
Odpověď zní: neschopnost a korupce. Znalci Ruska dobře vědí, že za úplatek se dostanete přes většinu kontrol, že za úplatek dostanete papíry i seženete vojenské auto.
Rusy sice můžeme v těchto dnech politovat, ale jen oni si musí umět zařídit, aby jejich bezpečnostní systém nepřipomínal ementál.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.