Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Skrývat daně je špatné

HN.IHNED.CZ  14. 4. 2004

Ještě před tím, než vám váš zaměstnavatel (v případě, že nějakého máte) rozpočítá hrubé mzdy, pošle do státního rozpočtu takzvané odvody na sociální pojištění. Ty jsou v České republice jedny z nejvyšších na světě, tvrdí nejnovější studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Právě proto jsou celkové mzdové náklady pro podnikatele mnohem vyšší, než se obyčejným smrtelníkům na první pohled zdá. Přitom bychom paradoxně našli spoustu lidí, kteří pracují celý život v zaměstnaneckém poměru a o existenci odvodů v životě vůbec neslyšeli.
Obdobná taxa se platila již za komunismu a říkalo se jí daň z objemu mezd. Současné "odvody na pojištění" se zrodily či spíše přerodily právě z ní. Náš fiktivní obyčejný zaměstnanec sice tuto taxu na první pohled nevidí, ale to ještě neznamená, že ji za vás zaměstnavatel také platí. Na celou věc se můžeme dívat tak, že vaše mzda je ve skutečnosti o tuto daň nižší, než by vlastně býti mohla.
Existuje několik podstatných politických důvodů, proč se tyto odvody - jsou-li jednou zavedeny - obtížně odstraňují nebo snižují.
Za prvé se velmi hladce vybírají a jejich výběr se snadno kontroluje. Pro potřeby státu představují stabilní a pohodlný zdroj příjmu. V každém podniku se prostě měsíc co měsíc prostředky na mzdy nejdříve patřičně "okrouhnou". Pro zaměstnance vytvářejí odvody zdání bezbolestnosti.
Nejde ale jen o neviditelnost ve vztahu k občanovi. Stát také může v nejrůznějších mezinárodních srovnávacích tabulkách předstírat, že u nás není zdanění mezd tak vysoké.
Rubem celé věci je ale skutečnost, že právě tato daň je jednou z nezanedbatelných příčin vysoké nezaměstnanosti. Odrazuje investory i podnikatele od vytváření pracovních míst. Evropa (a především země s přebujelými státy blahobytu, jako je Německo nebo Francie) si to začínají uvědomovat. A na miskách vah začne brzy ve věci snížení odvodů měřit i současná česká vláda a její nástupkyně.
Na jedné misce se totiž vrství statisíce nezaměstnaných a jejich (nejen politická) váha přibývá. Pohádka o jedné pohodlné a neviditelné dani pomalu, ale jistě končí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.