Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Skvělý plán? Ne, paskvil

HN.IHNED.CZ  6. 9. 2004  

Ministerstvo financí oznámilo, že do konce letošního roku předloží návrh zákona, který omezí využití všech příjmů z budoucí privatizace ČEZ pouze na důchodovou reformu. Ó, smekněme klobouk před odvahou mušketýra Sobotky! Jaký to velkolepý plán!
Skutečnost je ale prozaičtější. Spíše to vypadá, že na Ministerstvu financí nemají do čeho píchnout. Za prvé pořád platí - i ministerstvo to jasně potvrdilo -, že tato vláda nemá v úmyslu privatizovat ČEZ. Předčasné volby se nechystají, Grossovi ministři přestanou vládnout za více než rok a půl.
Za druhé vláda oznámila, že do příštích voleb nebude startovat penzijní reformu v žádné podobě. Pouze se pokusí vybudovat její půdorys. Když to dobře dopadne, bude se počítat a budou se připravovat legislativní návrhy.
Tímto návrhem se vláda jakoby pokouší úkolovat příští kabinet. To ale nemá žádný smysl. Příští vláda (a její parlamentní většina) může tento zákon zase obratem zrušit.
Zajímavější by bylo, kdyby se vláda rozhodla privatizovat ČEZ. Co jí v tom brání? A proč to nedělá?
Stejně tak by bylo užitečné, kdyby se pustila do důchodové reformy pořádně a razantně. Stačí se pokusit o vstřícné jednání s opozicí. Stanovit to jako vážně míněnou prioritu.
Podobný (ale rozumnější) návrh prosazovala ODS a týkal se výnosů všech budoucích privatizací. Nechce to snad vláda jenom proto, že to chtěla ODS?
Navíc je z právního pohledu zákon o jedné firmě, jedné konkrétní věci či jedné rodině (známý poválečný Lex Schwarzenberg) nebezpečný paskvil, který zahnojuje legislativu. Ta má být přehledná a zákony jsou od toho, aby byly obecné. To by měl ministr Sobotka jako právník dobře vědět.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.