Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Snižovat výdaje nejde nikomu

HN.IHNED.CZ  13. 2. 2004

Americký prezident George Bush chce do září roku 2005 snížit schodek rozpočtu z letošního rekordu 521 miliard dolarů na 364 miliard. Bush tak reaguje na útoky "zprava". Je kritizován za to, že kromě snížení daní přichází jen s dalšími nápady, kde utrácet: dotování léků pro důchodce za stovky miliard dolarů, lety na Mars a podobně.
Bush nyní tvrdí, že bude škrtat především v programech na podporu zemědělství, menších podniků a dopravy. Většina ekonomů Bushovi v tomto ohledu velkou naději nedává. Důvod jejich skepticismu je jediný: zkušenost.
Konzervativci všude na světě si zachovávají jakousi image bojovníků s velkým státem. Ve skutečnosti bývá ale jejich boj často marný nebo jenom verbální.
Ve své knize Future of Freedom upozorňuje americký politolog Fareed Zakaria na to, že od začátku 80. let se tři pravicoví prezidenti (Reagan a oba Bushové) pokoušeli snížit rozpočtové výdaje. Úmysl omezit utrácení měl i Bill Clinton a bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Všichni ale narazili na zájmové skupiny.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.