Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Soutěž bez pravidel

hn.ihned.cz  21. 1. 2004

 

Pokud se o něco soutěží, musí být všem zúčastněným jasná pravidla. A není možné je měnit za pochodu. Zní to jako banalita. Všichni skokani na lyžích mají stejně dlouhý nájezd, všichni oštěpaři stejně těžké oštěpy. Žádné fotbalové mužstvo nemůže během zápasu vystřídat celou jedenáctku.
Je zajímavé, že ve sportu je to každému jasné. Proč vládě nedošlo, že to, co platí ve sportu, musí platit i všude jinde? Sport je nakonec jenom sport a hra jenom hra. Taková privatizace státního majetku ale žádná hra není. Srozumitelná pravidla by měla platit dokonce dvojnásob přísněji než ve sportu.
Odbornou komisí doporučený favorit privatizace Severočeských dolů, uskupení kolem J&T banky, nyní oznámil, že spojil síly se známou finanční skupinou PPF. Ta si vyhrazuje práva spolurozhodovat v novém konsorciu o strategických věcech. Finanční skupině PPF patří pojišťovna s dominantním podílem na trhu i největší komerční televize, PPF chce teď i podíl v Českém Telecomu, obchoduje také se špatnými dluhy z vytunelovaných bank. Je tedy jasné, že nové konsorcium reprezentuje z hlediska ekonomické moci jinou sílu. Ale i identita favorita se proměnila. Fotbalový zápas teď zkrátka hraje jiný tým než na začátku utkání. A ten tým má také jinou soupisku.
Další účastník - odbornou komisí doporučený jako druhý v pořadí - slovenská Penta zjistila po uzávěrce, že nabídla méně než J&T. Teď Penta horem dolem tlačí, aby směla ještě dodatečně "přihodit" a vyhoupnout se na nejvyšší příčku. Žádá se tedy nárok na extra penaltu pro jeden z týmů.
Tohle všechno je možné proto, že vláda v roli rozhodčího nedala jasně, jednoznačně a tvrdě najevo, že platí jenom to, co se předloží do určitého data a že to platí pouze tehdy, když ten, kdo cosi nabídne, nezmění identitu. Někteří ministři například pořád dokola nahlas spekulují, že by měli všichni účastníci ještě přihodit.
Možná je příliš příkré tvrzení, že si Češi neumějí vládnout. S jistotou už ale můžeme konstatovat, že Češi neumějí privatizovat. Je to zkrátka nad jejich síly.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.