Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Špidla, montérky a kvalifikace

HN.IHNED.CZ  1. 10. 2004  

Každé významnější jednání představitelů Evropské unie si v poslední době maluje na štít důraz na konkurenceschopnost Evropy. Na evropských summitech se řeční o tom, že EU se má stát nejkonkurenceschopnější ekonomikou na světě, která má stát především na znalostech. Také český komisař Vladimír Špidla při svém prvním slyšení v Evropském parlamentu omílal tato euroklišé bez jakékoli přidané hodnoty.
Pro Špidlu jako bytostného socialistu a paternalistu je ale příznačné, že mluvil především o "kvalifikaci a kvalifikovanosti" evropské pracovní síly. Staromódní socialista, kterého Špidla zosobňuje, totiž neusiluje o to, aby člověk mohl studovat co chce a sám se vzdělávat podle vlastního výběru či volby. Socialista vidí lidi jako státem organizované mravence. A když nám něco nefunguje nebo skřípe, pak stát hezky zařídí, že se nám mravenci budou kvalifikovat a rekvalifikovat.
Podle převládajících rétorik soudě si je EU vědoma jakéhosi akutního problému, stanovuje si cíl (být nejkonkurenceschopnější, resp. nejlepší). Diagnóza je však stanovena špatně, a proto nemůže být ani pochopitelná cesta, kterou se chce unie dobrat toho, že bude nejlepší.
Pokud se má unii podařit to, co unie požaduje, nebude to bezbolestné. Právě naopak. Klíč je totiž v tom, že v zemích EU se musí razantně zvýšit úroveň a otevřenost univerzit a vysokých škol. Jednou cestou je školné, cestou druhou je radikální a dlouhodobé zvýšení výdajů na vzdělání. A to všechno v době, kdy Evropa potřebuje zvyšovat výdaje na obranu, kdy všude v Evropě rostou státní výdaje na důchody. Komisař pro sociální věci či školství by snad mohl splnit nějakou rozumnou úlohu v tom, že bude apelovat na členské státy, aby zavedly školné, mohl by přemýšlet, jak by mohla unie pomoci s garancemi půjček na vzdělání, zkusit vymyslet něco na evropské úrovni. To od něj ale čekat nemůžeme. Ve věci školného je bývalý český premiér dogmatikem. Nechce ho, neslyší, nevnímá argumenty. Protože pro Špidlu je socialismus otázkou víry, neobrátí ani v Evropě.
Úspěch Špidla nesklidí ani tím, že bude apelovat na jednotlivé evropské státy, aby zvýšily výdaje na vzdělání. Ostatně za jeho vlády se v České republice výdaje na univerzitní vzdělávání relativně snížily, přestože sliboval opak. Čím se chce Špidla v Evropě blýsknout? Snad naším učňovským školstvím? Montérky, pilník, šuplera?
Stalo se již jakýmsi klišé prohlašovat bývalého premiéra v souvislosti s jeho novým postem za "kozla zahradníkem". Je to ale trefné a pokud bude komisař Špidla veřejně vystupovat jako dosud, tím to bude bohužel trefnější.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.