Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Špidla vystupuje jako exot

HN.IHNED.CZ  5. 5. 2004

Premiér Vladimír Špidla je jediný významný politik z nových členských zemí EU, který přitakává názorům německého kancléře Schrödera na škodlivost snižování daní. Všichni ostatní úvahy o daňovém koridoru rezolutně odmítají. A je jedno, jestli jde o vlády či opozice, levici či pravici. U našeho premiéra asi nejde o žádnou proněmeckou servilitu. Sociální stát je prostě pro Špidlu náboženstvím.
Pro všechny postkomunistické země je ale snižování a zjednodušování daní věcí národního zájmu. Nemám-li německou infrastrukturu, německý právní stát a německé soudy, mohu lákat investory nízkými mzdami a jednoduchými daněmi. Jedině tak se bude dařit vytvářet pracovní příležitosti a ty jsou důležitější než chiméra sociálního státu. Snížit nezaměstnanost je pravý národní zájem. A navíc nižší daně nemusí znamenat nižší inkaso, většinou je to naopak.
Je tu ještě jedna varianta. Špidla ví, že Schröder nemá se svými představami žádnou šanci. Každá země EU má právo návrhy na harmonizaci daní vetovat a s železnou jistotou jich tak bude činit hned několik. Špidla tedy může sázet na to, že si kancléře na rozdíl od ostatních neznepřátelí a udrží dobré vztahy mezi oběma státy a hlavně mezi oběma sociálními demokraciemi. Ale na to je asi český premiér příliš čestný, takové politické rafinovanosti není zřejmě schopen.
Potíž je možná též v tom, že premiér je historik-archeolog, ekonomii pořád moc nerozumí a vybírá si poradce, kteří jí nerozumí také.
Téma daňového dumpingu je každopádně vzorným příkladem toho, o čem by se mělo diskutovat v rámci politických stran, kdyby ty naše partaje k něčemu byly. Myslí si to, co Špidla, například celá sociální demokracie? Stejně tak by se mělo na toto téma debatovat v koalici, k věci by se měla politicky vyjádřit celá vláda. Mluví tu Špidla za vládu, za celý stát, nebo za ČSSD?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.